Interná klinika - Gastroenterologická
Prednostom kliniky je od r. 1989 prof. MUDr. R. Hyrdel, CSc.
Interná klinika Gastroeterologická pozostáva z:
- Lôžkovej časti + JIS ( Pav. č. 13)
- Ambulantnej časti (všeobecná a špecializované ambulancie v pav.č.13)
- Odd. GE diagnostiky umiestneným v starom chir. pavilóne na 4/2
- Centra biologickej liečby pre ochorenie GITu ( rod. dom pri pav. č. 13)
Lôžková časť kliniky má 34 internistických a gastroenterologických lôžok a 3 lôžka na JIS. Zástupcom prednostu je prim. MUDr. R. Michalová, PhD. Vedúcim lekárom JIS je MUDr. Matúš Ščúr, vrchnou sestrou je Mgr. Anna Kocanová. Súčasťou kliniky je aj ambulantné Odd. gastroenterologickej diagnostiky vedené MUDr. Michalom Demeterom, PhD., umiestnené v budove chirurgickej kliniky na odd. 4/2 . Súčasťou kliniky je aj centrum pre biologickú liečbu chorôb tráviaceho traktu vedené MUDr. Petrom Lietavom, ktoré je umiestnené v rekonštruovanom rodinnom dome, tesne pri našej klinike.
Hospitalizovaných pacientov máme možnosť vyšetriť jednak priamo v našej budove pavilónu 13, vo vyšetrovniach určených na gastroskopie, kolonoskopie a endosonografie . Funkčné vyšetrenia sme presťahovali na odd. 4/2, kde vykonávame manometrie pažeráka aj konečníka a 24 hod pH metrické a gastrografické metódy. Okrem toho na odd. 4/2 vykonávame všetky diagnostické aj terapeutické endoskopické výkony na hornom aj dolnom tráviacom trakte a výkony na žlčových a pankreatických cestách.
Ambulantná časť kliniky má ambulanciu internej medicíny, ktorá slúži na kontroly dispenzarizovaných pacientov, aj ako príjmová ambulancia. Ďalej oddelenie ambulantnej GE diagnostiky pod vedením MUDr. Demetera,,PhD., s ďalšími 3 gastrenterológmi MUDr. P. Lietavom a MUDr. Palenčíkovou . MUDr. J. Božíkovou a MUDr. M. Horákovou ,PhD., Ďalšie 2 ambulancie sú ambulancie hepatologická s MUDr.B. Bodorovskou ,PhD. a reumatologická s MUDr. Staškovou.
Interná klinika Gastroenterologická bola od 1.4.- 1990 ustanovaná MZ SR ako Celoštátne centrum pre ťažko liečiteľné peptické vredy a neuroendokrinné nádory. Okrem tohto centra je aj Centrom pre biologickú liečbu chronických zápalových ochorení čreva a Centrom pre diagnostiku a liečbu ochorení pažeráka. Ako jediné pracovisko na Slovensku vykonáva endoskopickú liečbu achalázie a endoskopickú liečbu Zenkerových divertikulov. MZd SR bola zriadené aj Centrum pre biologickú liečbu reumatologických ochorení, avšak vedenie nemocnice nezaistilo priestorové možnosti pre jeho prevádzku.
Pedagogickú a vedecko-výskumnú činnosť zabezpečujú hlavne pracovníci JLF UK
Naša klinika zabezpečuje výučbu internej propedeutiky v 3. ročníku pre slovenských aj zahraničných študentov a výučbu internej medicíny v 4. ročníku pre slovenských aj zahraničných študentov všeobecného lekárstva, ako aj pre študentov stomatológie. Okrem toho sa podieľame aj na výučbe internej medicíny v 5. ročníku a predštátnicovej praxi študentov 6. ročníka. Realizujeme skúšky z propedeutiky, skúšky z akútnej internej medicíny v 5. ročníku, ako aj záverečné štátne skúšky z vnútorných chorôb v slovenskom aj anglickom jazyku. Okrem prednostu, prof. MUDr. R. Hyrdela, CSc ,vykonávajú pedagogickú a výskumnú činnosť odborní asistenti MUDr. P. Bánovčin, PhD.,( zást. pre pedagogickú činnosť), MUDr. P. Hyrdel, PhD., MUDr. M. Schnierer, PhD. a MUDr. M. Ďuríček, PhD, Na parciálny úväzok 0,1 resp. 0,2 aj nemocniční zamestnanci MUDr. M. Demeter, PhD, a MUDr. P. Uhrík. Vo výučbe zahraničných študentov nám vypomáhajú aj MUDr. S. Agouba, MUDr. P. Uhrík a MUDr. L. Nosáková,PhD., V novovytvorenom predmete „Klinická gastroenterológia“ nám vypomáha externý pracovník prednosta Internej klinky RN v Banskej Bystrici , MUDr. Ľubomír Skladaný, PhD, popredný slovenský hepatológ, a časť praktických výkonov sa realizuje aj v neštátnej GE ambulancii GASTRO-MED., s.r.o. .
Vo výskume úzko spolupracujeme s Ústavom patologickej fyziológie, Ústavom patologickej anatómie JLF UK a aj s popredným svetovým pracoviskom v Baltimore, kde vďaka prof. MUDr. M. Kolárikovi, PhD., absolvovali 3 naši pracovníci ( P. Bánovčin, M. Duríček a P. Lipták ) 1 ročné študijné pobyty ). V liečebne preventívnej činnosti spolupracujeme s Ústavom klinickej biochémie, Klinikou Nukleárnej medicíny, Rádiologickou klinikou a Klinikou transplantačnej a cievnej chirurgie JLF UK a UNM.
Úspechy v liečebne preventívnej a výskumnej práci
V Centre pre ťažko liečiteľné peptické vredy sme určili príčiny recidív a vyliečili vyše 2000 pacient s predtým „ nevyliečiteľnými vredmi“ . Diagnostikovali sme najväčší počet pacientov so Zollingerovým Ellisonovým syndrómom v strednej a východnej Európe. Prestavuje to 206 takýchto pacientov. Dosiahli sme to vďaka zavedeniu špeciálnych diagnostických testov ( pentagastrínový, sekretínový, kalciový, glukagonový, gastrozepínový a proteínový postprandiálny tes), ktoré sme robili ako jediné pracovisko v bývalej ČSFR. Ako prvý v Európe a 3. na svete sme v roku 1990 ( po Onkologickom centre v Tokiu (1987) a NIH v Bethesde (1989) zaviedli v spolupráci s Klinikou rádiodiagnostiky tzv. Selektívny intra-artériový sekretínový test na lokalizáciu malých neuroendokrinných nádorov (NEN), ktoré sa nedali lokalizovať pomocou USG, CT ani NMR. Od polovice 90. rokov sme ako prvý v SR v spolupráci s Klinikou Nukleárnej medicíny zaviedli lokalizáciu NEN pomocou scintigrafie somatostatínových receptorov, tzv. Octreoscan. Od roku 2001 sme začali lokalizovať malé nedetekovateľné NEN pomocou Endoskopickej US. Túto metódu sme vylepšil v rokoch 2015 a 2016 pomocou endosonografickej elastometrie a kontrastnej endoskopickej US už aj s cielenými aspiračnými biopsiami.