Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Press

Sme na Facebooku  Sme na Instagrame  Sme na Twitteri     Sme na Youtube     


Informovali o nás

Biobanka v Martine je unikát

TELERÁNO - TV MARKÍZA 26.4.2024

Medici prezentovali svoje odborné práce

TV TURIEC 26.4.2024 - Študenti JLF UK prezentovali svoje odborné práce na študentskej vedeckej konferencii, ktorá sa konala v utorok 23. apríla 2024. Medici skúmali viaceré oblasti medicíny. Ich práce boli rozdelené do viacerých sekcií.

O rekonštrukciách tvárovej časti po úrazoch diskutovali poprední odborníci

TV TURIEC 25.4.2024 - V Martine sa konala celoslovenská konferencia so zahraničnou účasťou v oblasti orálnej a maxilofaciálnej chirurgie. Odborného sympózia sa zúčastnili poprední a erudovaní odborníci, ktorí diskutovali o rekonštrukciách tvárovej časti pri rozsiahlych chirurgických resekciách u onkologických pacientov.

Hematológ, ktorý sám trpí hemofíliou. Išiel študovať medicínu, aby pomohol ľuďom s rovnakou diagnózou

TV MARKÍZA 17.4.2024 - Už drobná ranka im môže spôsobiť vážne problémy. Hemofilici sú ľudia s poruchou zrážanlivosti krvi. Choroba je dedičná. Zvýšiť povedomie o tomto ochorení má aj dnešný Svetový deň hemofílie (17. apríl). My sme našli v martinskej Univerzitnej nemocnici na hematológii lekára, ktorý sám trpí týmto ochorením.

Svetový deň Hemofílie: Pacienti bojujú s bolesťami kĺbov a zlou zrážanlivosťou krvi

NOVINY 17.4.2024 - Svetový deň hemofílie je 17. apríla. Týmto zriedkavým ochorením pri ktorom sa krv nezráža správne trpela napríklad aj anglická kráľovná Viktória. Závažnejšia forma hemofílie je typická vnútorným krvácaním do kĺbov a práve vnútorné krvácanie môže poškodiť tkanivá aj orgány a ohroziť tak život pacienta.

Náhľadový obrázok

Hlavolamy detskej psychiatrie

TV TURIEC 8.4.2024 - Hlavolamy v detskej psychiatrii, celoslovenská konferencia erudovaných odborníkov, aj tento rok poukázala na zvyšujúci sa počet detí s narastajúcimi psychickými problémami. Na Slovensku je k dispozícii iba sto lôžok pre detských psychiatrických pacientov. Absentujú aj detskí psychiatri a ambulancie pre detskú pedopsychiatrickú starostlivosť.

Nemáme zvládnutú generačnú výmenu lekárov, hovorí imunológ Miloš Jeseňák

FORBES 2.4.2024 - Alergie už vieme úplne vyliečiť, ale liečime sotva desatinu pacientov, hovorí v rozhovore špičkový imunológ, alergológ a pediater Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine.

Hľadajú sa peniaze na prevádzku biobanky

TA3 29.3.2024 - Z eurofondov sme postavili za vyše 13- miliónov eur biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia. Doposiaľ však nie je vyriešená elementárna záležitosť, chýbajú totiž peniaze na jej bežnú prevádzku. 

Kolaudácia biobanky by mala prebehnúť o mesiac

TV TURIEC 23.3.2024 - Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková navštívila v stredu popoludní (20. marca 2024) v Martine Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia. Prezrela si moderné priestory úložiska, ktoré má kapacitu pre približne 7 miliónov biologických vzoriek. Hovorilo sa aj o financovaní nákladov spojených s prevádzkou.

MedGames junior 2024

TV TURIEC 20.3.2024 - Popáleniny, zlomeniny, zvládnutie psychologickej úlohy i únik rádioaktívnej látky. Aj s takýmito nasimulovanými situáciami sa stretli mladí medici na edukatívno-súťažnom projekte MedGames Junior 2024.


Dolinková: Martinskú biobanku by mali skolaudovať o mesiac

TERAZ.SK 20.3.2024 - Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia v Martine, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska, by mali skolaudovať o mesiac. V stredu v Martine o tom informovala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Avizovala, že k otázke udržateľnosti projektu ich ešte čakajú ďalšie stretnutia.

V Univerzitnej nemocnici Martin otvorili Centrum robotickej chirurgie

TERAZ.SK 6.3.2024 - V Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) otvorili v stredu Centrum robotickej chirurgie. Podľa prednostu Kliniky hrudníkovej chirurgie Antona Dziana zapája UNM ako prvá nemocnica na Slovensku do programu robotických operácií hrudníkovú chirurgiu.

Veľtrh práce v zdravotníctve 2024

TV TURIEC 1.3.2024 - Približne 800 študentov lekárskych i nelekárskych odborov a stredných zdravotníckych škôl sa zúčastnilo veľtrhu práce v zdravotníctve, aby získali prehľad o zdravotníckom trhu práce a aby si vyskúšali zručnosti priamo v praxi. V aule Magna Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine sa prezentovalo 80 zdravotníckych zariadení z Čiech i Slovenska.

Kongres študentov zubného lekárstva na JLF UK v Martine

TV TURIEC 21.2.2024 - Na pôde Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine sa v polovici februára uskutočnil Kongres študentov zubného lekárstva. Zišlo sa tu približne 160 študentov zo štyroch slovenských lekárskych fakúlt.

Študenti zubného lekárstva diskutovali na kongrese v Martine

TERAZ.SK 19.2.2024 - Na kongrese Slovenského spolku študentov zubného lekárstva sa zišlo na konci minulého týždňa v priestoroch Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) v Martine 160 účastníkov. TASR o tom informovala PR manažérka JLF UK Zuzana Marčeková.

Lekárska fakulta v Martine príjme v budúcom akademickom roku o 30 študentov viac

TV TURIEC 6.2.2024 - O štúdium všeobecného lekárstva na JLF UK v Martine má každý rok záujem približne 1 000 uchádzačov. Ďalšie stovky študentov lákajú nelekárske odbory.

Otvorené dvere lekárskej fakulty v Martine prilákali 700 študentov

TERAZ.SK 6.2.2024 - Študenti mohli počas DOD navštíviť akademickú knižnicu a simulačné centrum, internát, ústavy fyziológie a biochémie.

Jesseniova lekárska fakulta zorganizovala deň otvorených dverí

TURIEC ONLINE 5.2.2024 - Deň otvorených dverí na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine prilákal takmer 700 študentov. Fakulta podujatie organizuje pravidelne začiatkom februára, aby mohli potencionálni záujemcovia o štúdium získať potrebné informácie ešte pred tým, ako si podajú prihlášku na vysokú školu.

Deň otvorených dverí na lekárskej fakulte v Martine prilákal takmer 700 študentov

ZILINA SP21 5.2.2024 - V piatok 2. februára sa na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského uskutočnil deň otvorených dverí. Venovaný bol záujemcom o štúdium všeobecného a zubného lekárstva či viacerých nelekárskych odborov.

Školu predstavili záujemcom o štúdium

RTVS 2.2.2024 - Lekárska fakulta v Martine by mohla v budúcom roku prijať o 30 študentov viac. 

Rok 2023 na Neonatologickej klinike

TVT 18.1.2024 - Na Neonatologickej klinike v Martine minulý rok zaznamenali nárast počtu predčasne narodených detí.

Unikátny liečebný program pre pacientov s Parkinsonovou chorobou

MEDIWEB 14.1.2024 - Inovatívnu liečbu pre parkinsonikov ponúkajú Slovenské liečebné kúpele Piešťany, ktoré na tomto programe s odborníkmi z JLF UK spolupracujú.

Národná biobanka v Martine pomôže lepšie spoznať nádorové i zriedkavé ochorenia

TVT 8.1.2024 - Národná biobanka pomôže liečiť rakovinu i zriedkavé ochorenia. Na jej realizácii sa podieľali viaceré významné inštitúcie z oblasti zdravotníctva. Ide o významný projekt financovaný z európskych štrukturálnych a investičných fondov v celkovej výške 13 mil. eur.

Prvá národná biobanka pomôže výskumu

RTVS 8.1.2024 - Slovensko je poslednou krajinou Európskej únie bez národnej biobanky. V Martine už skončili s jej výstavbou. Kolaudovať ju chcú na jar.

Dolaďujú už len posledné detaily. Prvá národná biobanka je takmer hotová

TA3 2.1.2024 - Prvá národná biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia je takmer hotová. V Martine finalizujú posledné práce, boli sme exkluzívne pri tom. Slúžiť bude na digitalizáciu genetického materiálu, čo môže výrazne pomôcť pri liečbe ťažko chorých pacientov. 

Najmodernejšia biobanka je v Martine

TV MARKÍZA 22.12.2023 - Biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia je špecializované vedecko-výskumné pracovisko Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia čaká kolaudácia

MY TURIEC 20.12.2023 - Novopostavenú Biobanku na výskum nádorových a zriedkavých ochorení čaká v najbližších mesiacoch kolaudačné rozhodnutie. Informovala o tom Zuzana Marčeková z PR oddelenia Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine.

O medicíne nielen v Martine

VEDATOUR 12.12.2023 - O medicíne nielen v Martine | Andrea Čalkovská , Mirko Zibolen.

Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia čoskoro skolaudujú

TASR 8.12.2023 - Priestory novopostavenej Biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF) Univerzity Komenského (UK) v Martine si v stredu (6. 12.) pozreli predstavitelia partnerských inštitúcií. Podľa PR manažérky JLF UK Zuzany Marčekovej skolaudujú priestory Biobanky v najbližších mesiacoch.

Detské oddelenie v Martine oslávilo 80 rokov

MY TURIEC 27.11.2023 - Uplynulý týždeň sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine konalo najväčšie pediatrické podujatie na Slovensku, konferencia Galandove dni.

JLF UK priniesla unikátny liečebný program pre pacientov s Parkinsonovou chorobou

TURIEC ONLINE 27.11.2023 - Odborníci z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine vyvinuli a zaviedli do praxe inovatívny rehabilitačný program pre pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Na Galandových dňoch si pripomenuli 80. výročie detského oddelenia v Martine

TASR 26.11.2023 - Na celoslovenskej pediatrickej konferencii Galandove dni si tento týždeň pripomenuli aj 80. výročie vzniku detského oddelenia v Martine.

Prekvapí ma, ak nedonosené dieťa nebojuje

UNILABS 13.11.2023 - Ročne sa u nás narodí okolo 55 000 novorodencov a z nich 8 až 10 % prichádza na svet predčasne. Vychádza to zhruba na 4 – 5 tisíc detí ročne, ktoré si po narodení vyžadujú intervenciu neonatológa. Rozhovor s profesorom MUDr. Mirkom Zibolenom, CSc., prednostom Neonatologickej kliniky Jesseniovej lekárskej fakulty UK Bratislava a Univerzitnej nemocnice v Martine.

Martinská JLF UK vzdeláva mentorky študentiek pôrodnej asistencie

TERAZ.SK 23.10.2023 - Martinská Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského (JLF UK) vzdeláva mentorky študentiek pôrodnej asistencie. Podľa PR manažérky fakulty Zuzany Marčekovej ukončili minulý týždeň ich štúdium v Ústave pôrodnej asistencie JLF UK záverečným hodnotením prvých absolventiek.

V Martine sa uskutočnila súťaž medikov

TA3 21.10.2023 - Sarínový útok v metre, tak znel scenár tohtoročnej súťaže medikov v Martine. Podobný formát nemá na Slovensku a v Česku obdobu. Pre študentov je súťaž neoceniteľná skúsenosť a súčasť výučby. Lekárske fakulty zistia, kde musia vylepšiť osnovy.

Pre malých onkologických pacientov vybehali rekordnú sumu

TVT 20.10.2023 - Hoci v sobotu 23. septembra husto pršalo, stovky bežcov to neodradilo. Práve v ten deň sa konal siedmy ročník Martinského behu medikov a hneď sa ukázalo, že sedmička je naozaj šťastné číslo. Podujatie je známe tým, že je dobročinné a výťažok z neho je vždy venovaný niektorému oddeleniu univerzitnej nemocnice. Tentoraz si organizátori vybrali Onkologické oddelenie Kliniky detí a dorastu a zrejem tento fakt zavážil pri rozhodovaní účastníkov.

Pred OC Galéria prebehol simulovaný únik toxickej látky

TVT 16.10.2023 - Budúci lekári a ošetrovatelia spolu so záchrannými a armádnymi zložkami museli zvládnuť simulovanú situáciu, pri ktorej boli ľudia zasiahnutí chemickou látkou. Akcia sa konala v piatok (13. októbra 2023) v centre mesta v rámci medzinárodnej študentskej súťaže Medgames 2023. Študenti mali možnosť preveriť si teoretické vedomosti v praxi.

Na súťaži MedGames v Martine si zmeralo sily 97 študentov

TERAZ.SK 18.10.2023 - Na medzinárodnej súťaži pre študentov medicíny a ošetrovateľstva MedGames 2023 si minulý týždeň v Martine zmeralo sily 97 študentov v 19 tímoch všeobecného lekárstva a 20 tímoch ošetrovateľstva.

Chemický útok aj operácie, budúcich lekárov a sestry preverila v Martine špeciálna súťaž

MY TURIEC 18.10.2023 - Viacerých Martinčanov mohla uplynulý víkend prekvapiť v centre mesta húkajúca sanitka s množstvom osôb v bielych skafandroch s plynovými maskami. Budúci lekári a zdravotné sestry mali to, čo sa naučili počas štúdia, zužitkovať v praxi. Povolali ich totiž ku zraneným po chemickom útoku.

Medgames - súťaž zdravotníkov

JOJ NOVINY 16.10.2023 - Medgames - súťaž zdravotníkov.

Napriek dažďu bežali, aby pomohli malým onkologickým bojovníkom v UNM

TVT 26.9.2023 - Martinský beh medikov, výnimočné charitatívne podujatie, napísalo v sobotu (23.9) už siedmu kapitolu svojej histórie. Napriek tomu, že počasie v sobotu ani trošku neprialo, hustý dážď bežcov neodradil. Práve naopak. Podujatie zaznamenalo rekord v účasti.

Deň jazykov na Hurbanke účasťou podporila aj JLF UK

TVT 2.10.2023 - V Európsky deň jazykov (26.9.2023) usporiadala ZŠ s MŠ Hurbanova tradičný projektový deň, ktorého hlavným cieľom bolo motivovať žiakov k výučbe cudzích jazykov. Takýto deň má na škole už niekoľkoročnú tradíciu a vždy sa nesie v znamení bohatého programu. Tentoraz sa k nemu pripojila aj JLF UK, resp. zahraniční študenti, ktorí sami prejavili záujem prísť medzi žiakov základnej školy.

Na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte UK študuje asi 2000 ľudí

AKTUALITY.SK - JLF UK má v aktuálnom akademickom roku naplánovaných viacero projektov. Podľa dekanky sa jeseň bude niesť v znamení akreditácie.

Akademickú pôdu bude v tomto školskom roku navštevovať 2 000 študentov

TVT 20.9.2023 - V utorok odštartoval na pôde Jesseniovej lekárskej fakulty za účasti vzácnych a čestných hostí akademický rok 2023/2024. Dekanka fakulty profesorka Andrea Čalkovská prezradila, že toto obdobie prinesie nové výzvy.

Študenti zubného lekárstva opäť vyjdú do ulíc učiť ľudí ako sa starať o zdravie ústnej dutiny

AKTUALITY.SK - Podujatie organizuje Slovenský spolok študentov zubného lekárstva (SKZL) s podporou komory zubných lekárov, Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla J. Šafárika v Košiciach.

Prijímacie konanie na JLF UK bolo tento rok v novej forme

TERAZ.SK - JLF aktuálne zbiera spätnú väzbu aj od uchádzačov, ktorí sa na prijímacom konaní zúčastnili. Vyhodnotenie pomôže kompetentným pri príprave podmienok prijatia nasledujúci akademický rok.

Vedecká konferencia o výskume v oblasti respirológie

SME 19.7.2023 - NGS, DNA, EGFR, BRAF, KRAS a mnohé ďalšie výrazy, ktorým bežný človek vôbec nerozumie, patria k dennej pracovnej rutine Ústavu patologickej anatómie JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine, a Martinského bioptického centra. Sú výnimočné tým, že patria do národnej siete pracovísk pre zriedkavé choroby.

Vedecká konferencia o výskume v oblasti respirológie

TVT 21.6.2023 - Vedci zo Spojených štátov amerických, Poľska, Írska i Slovenska sa stretli v priestoroch Martinského centra pre biomedicínu, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Konalo sa tu priateľské stretnutie a zároveň odborný seminár zameraný na ochranu dýchacích ciest, čiže toho, čo sa týka kašľa, prehĺtania a kýchania.

Takmer 400 gymnazistov na pôde JLF UK zistilo, čo je najväčší dar

TVT 12.6.2023 - Počas májového maturitného týždňa pripravila Univerzitná nemocnica Martin spolu s Jesseniovou lekárskou fakultou zaujímavé interaktívne podujatie pre žiakov gymnázií. Podujatie malo názov „Najväčší dar“ a jeho hlavným cieľom bolo upriamiť pozornosť na problematiku transplantácií a darcovstva krvi. Počas podujatia si mohli žiaci vypočuť aj skutočné príbehy ľudí, ktorým darovaný orgán zachránil život.

V Martine chcú prebrať starostlivosť o extrémne nezrelé bábätká z celého Slovenska

TVT 29.5.2023 - V Martine sa počas druhého májového týždňa konal ďalší ročník Martinských neonatologických dní. Počas nich sa odborníci nielen zo Slovenska, ale aj zahraničných krajín venovali mnohých aktuálnym témam. Jednou z nich bola aj starostlivosť o deti, ktoré sa narodia na hranici životaschopnosti.

V Martine sa vedia postarať aj o bábätká, ktoré sa narodia pred 24. týždňom

Televízne noviny 22.5.2022 - Predčasne narodené deti majú šancu žiť kvalitný život vďaka pokroku v medicíne. Na novorodeneckej klinike v Martine sa vedia postarať o deti, ktoré sa narodia aj pred 24. týždňom tehotenstva, a ten sa považuje za hranicu životaschopnosti. Reportáž natočila TV Markíza na konferencii Martinské neonatologické dni 2023, ktoré sa organizovali na pôde fakulty 17. a 18. mája 2023.

XXIX. kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS

Televízia Raj 17.5.2023 - V dňoch 11. a 13. mája 2023 sa v Žiline uskutočnil XXIX. kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS, na ktorom si jeho členovia okrem poznatkov vymieňali aj informácie o najmodernejších medicínskych postupoch. Súčasťou kongresu bola aj ukážka operácie v UNM s robotickým systémom Da Vinci Xi.

V Martine operuje najmodernejší robot. Záujem je obrovský

TA3 29.4.2023 - Skalpel nahradil v Martine najmodernejší robot. V univerzitnej nemocnice odoperovali cez novú generáciu systému Da Vinci prvých 20 pacientov na Slovensku. Ide o najšetrnejšie zákroky, záujem je preto obrovský. Pri stroji sa zatiaľ striedajú tri kliniky.

Biobanka v Martine bude dôležitou súčasťou pre lepšiu diagnostiku a liečbu chorôb

SPRÁVY ZDRAVOTEKA SK 18.4.2023 - V Martine pokračuje výstavba biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia, ktorá už onedlho bude slúžiť na zber a uchovávanie biologických vzoriek na účely výskumu, diagnostiky a následnej liečby rôznych chorôb.

V Martine študenti medicíny súťažili na prvom ročníku MEDGAMES JUNIOR 2023

SPRÁVY ZDRAVOTEKA SK 14.4.2023 - Dňa 1. apríla 2023 sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine uskutočnil prvý ročník MedGames junior. Išlo o súťaž študentov všeobecného a zubného lekárstva (1.-3. ročníka), ktorí mali možnosť zlepšiť si svoje praktické zručnosti vďaka simulovaným situáciám, zdokonaliť sa v komunikácii, preveriť svoje teoretické vedomosti a naučiť sa pracovať v tíme.

MEDGAMES JUNIOR 2023

TVT 5.4.2023 - Praktickú stránku medicíny si mohli vyskúšať študenti 1.–3. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine na MEDGAMES junior 2023. Konali sa v sobotu 1. apríla 2023 v priestoroch Simulačného centra JLF UK v budove knižnice a Akademického informačného centra. V rámci súťaže boli pripravené disciplíny ako resuscitácie, nasimulované krvácanie, popáleniny, zlomeniny a iné.

Medický špeciál 2023

TVT 31.3.2023 - Budúci lekári sa mohli dozvedieť, aké výhody a možnosti majú po ukončení štúdia na lekárskej fakulte. Na Medickom špeciáli 2023 sa v priestoroch Aula Magna na Jesseniovej lekárskej fakulte UK stretli odborníci, lekári i vedúci odborov zdravotníctva, aby informovali medikov o tom, s akými výhodami a nevýhodami sa v praxi stretáva praktický lekár pre dospelých.

Študenti JLF UK organizujú workshopy sexuálnej výchovy na stredných školách

Denník N 6.3.2023 - Vanesa Terenová a Richard Ančic, študenti medicíny z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a školitelia sexuálnej výchovy, spustili workshopy sexuálnej výchovy na stredných školách.

Moderné simulačné centrum pre študentov ošetrovateľstva

TVT 27.2.2023 - Na Ústave ošetrovateľstva Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine používajú najmodernejšie simulačné technológie. V špeciálne vybavenej učebni si môžu študenti vyskúšať nácvik ošetrovateľských zručností na modeloch dospelého človeka. (TVT)

Biobanka nám umožní lepšie poznať onkologické ochorenia aj nové možnosti liečby

PODCAST VšZP 12.1.2023 - V Martine nám rastie národná biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska. Je to krok k poskytovaniu kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a šanca pre ľudí s týmito ochoreniami dostať sa k inovatívnym liekom ešte v štádiu ich klinického testovania. O jej benefitoch pre pacientov, vedu a zdravotníctvo vám prezradí viac Zuzana Danková - riaditeľka národnej biobanky v Martine.