Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Press

Sme na Facebooku  Sme na Instagrame  Sme na Twitteri     Sme na Youtube     


Informovali o nás

Detské oddelenie v Martine oslávilo 80 rokov

MY TURIEC 27.11.2023 - Uplynulý týždeň sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine konalo najväčšie pediatrické podujatie na Slovensku, konferencia Galandove dni.

JLF UK priniesla unikátny liečebný program pre pacientov s Parkinsonovou chorobou

TURIEC ONLINE 27.11.2023 - Odborníci z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine vyvinuli a zaviedli do praxe inovatívny rehabilitačný program pre pacientov s Parkinsonovou chorobou.

Na Galandových dňoch si pripomenuli 80. výročie detského oddelenia v Martine

TASR 26.11.2023 - Na celoslovenskej pediatrickej konferencii Galandove dni si tento týždeň pripomenuli aj 80. výročie vzniku detského oddelenia v Martine.

Martinská JLF UK vzdeláva mentorky študentiek pôrodnej asistencie

TERAZ.SK 23.10.2023 - Martinská Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského (JLF UK) vzdeláva mentorky študentiek pôrodnej asistencie. Podľa PR manažérky fakulty Zuzany Marčekovej ukončili minulý týždeň ich štúdium v Ústave pôrodnej asistencie JLF UK záverečným hodnotením prvých absolventiek.

V Martine sa uskutočnila súťaž medikov

TA3 21.10.2023 - Sarínový útok v metre, tak znel scenár tohtoročnej súťaže medikov v Martine. Podobný formát nemá na Slovensku a v Česku obdobu. Pre študentov je súťaž neoceniteľná skúsenosť a súčasť výučby. Lekárske fakulty zistia, kde musia vylepšiť osnovy.

Pre malých onkologických pacientov vybehali rekordnú sumu

TVT 20.10.2023 - Hoci v sobotu 23. septembra husto pršalo, stovky bežcov to neodradilo. Práve v ten deň sa konal siedmy ročník Martinského behu medikov a hneď sa ukázalo, že sedmička je naozaj šťastné číslo. Podujatie je známe tým, že je dobročinné a výťažok z neho je vždy venovaný niektorému oddeleniu univerzitnej nemocnice. Tentoraz si organizátori vybrali Onkologické oddelenie Kliniky detí a dorastu a zrejem tento fakt zavážil pri rozhodovaní účastníkov.

Pred OC Galéria prebehol simulovaný únik toxickej látky

TVT 16.10.2023 - Budúci lekári a ošetrovatelia spolu so záchrannými a armádnymi zložkami museli zvládnuť simulovanú situáciu, pri ktorej boli ľudia zasiahnutí chemickou látkou. Akcia sa konala v piatok (13. októbra 2023) v centre mesta v rámci medzinárodnej študentskej súťaže Medgames 2023. Študenti mali možnosť preveriť si teoretické vedomosti v praxi.

Na súťaži MedGames v Martine si zmeralo sily 97 študentov

TERAZ.SK 18.10.2023 - Na medzinárodnej súťaži pre študentov medicíny a ošetrovateľstva MedGames 2023 si minulý týždeň v Martine zmeralo sily 97 študentov v 19 tímoch všeobecného lekárstva a 20 tímoch ošetrovateľstva.

Chemický útok aj operácie, budúcich lekárov a sestry preverila v Martine špeciálna súťaž

MY TURIEC 18.10.2023 - Viacerých Martinčanov mohla uplynulý víkend prekvapiť v centre mesta húkajúca sanitka s množstvom osôb v bielych skafandroch s plynovými maskami. Budúci lekári a zdravotné sestry mali to, čo sa naučili počas štúdia, zužitkovať v praxi. Povolali ich totiž ku zraneným po chemickom útoku.

Medgames - súťaž zdravotníkov

JOJ NOVINY 16.10.2023 - Medgames - súťaž zdravotníkov.

Napriek dažďu bežali, aby pomohli malým onkologickým bojovníkom v UNM

TVT 26.9.2023 - Martinský beh medikov, výnimočné charitatívne podujatie, napísalo v sobotu (23.9) už siedmu kapitolu svojej histórie. Napriek tomu, že počasie v sobotu ani trošku neprialo, hustý dážď bežcov neodradil. Práve naopak. Podujatie zaznamenalo rekord v účasti.

Deň jazykov na Hurbanke účasťou podporila aj JLF UK

TVT 2.10.2023 - V Európsky deň jazykov (26.9.2023) usporiadala ZŠ s MŠ Hurbanova tradičný projektový deň, ktorého hlavným cieľom bolo motivovať žiakov k výučbe cudzích jazykov. Takýto deň má na škole už niekoľkoročnú tradíciu a vždy sa nesie v znamení bohatého programu. Tentoraz sa k nemu pripojila aj JLF UK, resp. zahraniční študenti, ktorí sami prejavili záujem prísť medzi žiakov základnej školy.

Na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte UK študuje asi 2000 ľudí

AKTUALITY.SK - JLF UK má v aktuálnom akademickom roku naplánovaných viacero projektov. Podľa dekanky sa jeseň bude niesť v znamení akreditácie.

Akademickú pôdu bude v tomto školskom roku navštevovať 2 000 študentov

TVT 20.9.2023 - V utorok odštartoval na pôde Jesseniovej lekárskej fakulty za účasti vzácnych a čestných hostí akademický rok 2023/2024. Dekanka fakulty profesorka Andrea Čalkovská prezradila, že toto obdobie prinesie nové výzvy.

Študenti zubného lekárstva opäť vyjdú do ulíc učiť ľudí ako sa starať o zdravie ústnej dutiny

AKTUALITY.SK - Podujatie organizuje Slovenský spolok študentov zubného lekárstva (SKZL) s podporou komory zubných lekárov, Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a Lekárskej fakulty Univerzity Pavla J. Šafárika v Košiciach.

Prijímacie konanie na JLF UK bolo tento rok v novej forme

TERAZ.SK - JLF aktuálne zbiera spätnú väzbu aj od uchádzačov, ktorí sa na prijímacom konaní zúčastnili. Vyhodnotenie pomôže kompetentným pri príprave podmienok prijatia nasledujúci akademický rok.

Vedecká konferencia o výskume v oblasti respirológie

SME 19.7.2023 - NGS, DNA, EGFR, BRAF, KRAS a mnohé ďalšie výrazy, ktorým bežný človek vôbec nerozumie, patria k dennej pracovnej rutine Ústavu patologickej anatómie JLF UK a Univerzitnej nemocnice v Martine, a Martinského bioptického centra. Sú výnimočné tým, že patria do národnej siete pracovísk pre zriedkavé choroby.

Vedecká konferencia o výskume v oblasti respirológie

TVT 21.6.2023 - Vedci zo Spojených štátov amerických, Poľska, Írska i Slovenska sa stretli v priestoroch Martinského centra pre biomedicínu, Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine. Konalo sa tu priateľské stretnutie a zároveň odborný seminár zameraný na ochranu dýchacích ciest, čiže toho, čo sa týka kašľa, prehĺtania a kýchania.

Takmer 400 gymnazistov na pôde JLF UK zistilo, čo je najväčší dar

TVT 12.6.2023 - Počas májového maturitného týždňa pripravila Univerzitná nemocnica Martin spolu s Jesseniovou lekárskou fakultou zaujímavé interaktívne podujatie pre žiakov gymnázií. Podujatie malo názov „Najväčší dar“ a jeho hlavným cieľom bolo upriamiť pozornosť na problematiku transplantácií a darcovstva krvi. Počas podujatia si mohli žiaci vypočuť aj skutočné príbehy ľudí, ktorým darovaný orgán zachránil život.

V Martine chcú prebrať starostlivosť o extrémne nezrelé bábätká z celého Slovenska

TVT 29.5.2023 - V Martine sa počas druhého májového týždňa konal ďalší ročník Martinských neonatologických dní. Počas nich sa odborníci nielen zo Slovenska, ale aj zahraničných krajín venovali mnohých aktuálnym témam. Jednou z nich bola aj starostlivosť o deti, ktoré sa narodia na hranici životaschopnosti.

V Martine sa vedia postarať aj o bábätká, ktoré sa narodia pred 24. týždňom

Televízne noviny 22.5.2022 - Predčasne narodené deti majú šancu žiť kvalitný život vďaka pokroku v medicíne. Na novorodeneckej klinike v Martine sa vedia postarať o deti, ktoré sa narodia aj pred 24. týždňom tehotenstva, a ten sa považuje za hranicu životaschopnosti. Reportáž natočila TV Markíza na konferencii Martinské neonatologické dni 2023, ktoré sa organizovali na pôde fakulty 17. a 18. mája 2023.

XXIX. kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS

Televízia Raj 17.5.2023 - V dňoch 11. a 13. mája 2023 sa v Žiline uskutočnil XXIX. kongres Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti SLS, na ktorom si jeho členovia okrem poznatkov vymieňali aj informácie o najmodernejších medicínskych postupoch. Súčasťou kongresu bola aj ukážka operácie v UNM s robotickým systémom Da Vinci Xi.

V Martine operuje najmodernejší robot. Záujem je obrovský

TA3 29.4.2023 - Skalpel nahradil v Martine najmodernejší robot. V univerzitnej nemocnice odoperovali cez novú generáciu systému Da Vinci prvých 20 pacientov na Slovensku. Ide o najšetrnejšie zákroky, záujem je preto obrovský. Pri stroji sa zatiaľ striedajú tri kliniky.

Biobanka v Martine bude dôležitou súčasťou pre lepšiu diagnostiku a liečbu chorôb

SPRÁVY ZDRAVOTEKA SK 18.4.2023 - V Martine pokračuje výstavba biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia, ktorá už onedlho bude slúžiť na zber a uchovávanie biologických vzoriek na účely výskumu, diagnostiky a následnej liečby rôznych chorôb.

V Martine študenti medicíny súťažili na prvom ročníku MEDGAMES JUNIOR 2023

SPRÁVY ZDRAVOTEKA SK 14.4.2023 - Dňa 1. apríla 2023 sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine uskutočnil prvý ročník MedGames junior. Išlo o súťaž študentov všeobecného a zubného lekárstva (1.-3. ročníka), ktorí mali možnosť zlepšiť si svoje praktické zručnosti vďaka simulovaným situáciám, zdokonaliť sa v komunikácii, preveriť svoje teoretické vedomosti a naučiť sa pracovať v tíme.

MEDGAMES JUNIOR 2023

TVT 5.4.2023 - Praktickú stránku medicíny si mohli vyskúšať študenti 1.–3. ročníka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine na MEDGAMES junior 2023. Konali sa v sobotu 1. apríla 2023 v priestoroch Simulačného centra JLF UK v budove knižnice a Akademického informačného centra. V rámci súťaže boli pripravené disciplíny ako resuscitácie, nasimulované krvácanie, popáleniny, zlomeniny a iné.

Medický špeciál 2023

TVT 31.3.2023 - Budúci lekári sa mohli dozvedieť, aké výhody a možnosti majú po ukončení štúdia na lekárskej fakulte. Na Medickom špeciáli 2023 sa v priestoroch Aula Magna na Jesseniovej lekárskej fakulte UK stretli odborníci, lekári i vedúci odborov zdravotníctva, aby informovali medikov o tom, s akými výhodami a nevýhodami sa v praxi stretáva praktický lekár pre dospelých.

Študenti JLF UK organizujú workshopy sexuálnej výchovy na stredných školách

Denník N 6.3.2023 - Vanesa Terenová a Richard Ančic, študenti medicíny z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a školitelia sexuálnej výchovy, spustili workshopy sexuálnej výchovy na stredných školách.

Moderné simulačné centrum pre študentov ošetrovateľstva

TVT 27.2.2023 - Na Ústave ošetrovateľstva Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine používajú najmodernejšie simulačné technológie. V špeciálne vybavenej učebni si môžu študenti vyskúšať nácvik ošetrovateľských zručností na modeloch dospelého človeka. (TVT)

Biobanka nám umožní lepšie poznať onkologické ochorenia aj nové možnosti liečby

PODCAST VšZP 12.1.2023 - V Martine nám rastie národná biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska. Je to krok k poskytovaniu kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti a šanca pre ľudí s týmito ochoreniami dostať sa k inovatívnym liekom ešte v štádiu ich klinického testovania. O jej benefitoch pre pacientov, vedu a zdravotníctvo vám prezradí viac Zuzana Danková - riaditeľka národnej biobanky v Martine.

Budúci lekári a ošetrovatelia si preverovali zručnosti a získavali prax v reálnom nemocničnom prostredí

TVT 16.11.2022 - V dňoch 21. a 22. októbra sa konala medzinárodná súťaž študentov všeobecného lekárstva a ošetrovateľstva s názvom MedGames 2022, ktorá si kladie za cieľ zvýšiť praktické zručnosti budúcich lekárov a pomôcť im v ich budúcej práci.

Martinský klub medikov myslí na najkrehkejších pacientov. Výťažok zo športovo-charitatívneho podujatia vo výške 2 035 eur putoval pre kriticky choré deti

TVT 11.11.2022 - Organizátori Martinského behu medikov a festivalu ŽI A NECHAJ ŽIŤ vyzbierali počas 6. ročníka charitatívneho podujatia 2 035 eur. Rozhodli sa, že výťažok venujú Klinike detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny UNM, ktorá poskytuje vysoko profesionálnu starostlivosť kriticky chorým deťom. Lekári i zdravotnícky personál sa do konca roka rozhodnú, ako finančný dar v prospech kliniky a svojich pacientov využijú.

Na zelenej lúke v Martine vznikne nová nemocnica. Prvé stavebné práce sa už začali

Televízne noviny 4.11.2022 - Nemocnica sv. Martina v Martine dostala v piatok (4. novembra) definitívne zelenú a môže sa začať stavať. Na mieste, kde bude stáť, poklepali základný kameň a nastúpili prvé bagre. Bude mať 660 lôžok, 19 operačných sál a najmodernejšie vybavenie. Otázkou ostáva, či bude mať kto v novej nemocnici pracovať.

V Martine začali výstavbu modernej nemocnice. Trvať by mala štyri roky

TA3 4.11.2022 - V Martine symbolicky spustili výstavbu novej modernej nemocnice poklepaním základného kameňa. V priebehu roka 2023 by sa mali začať realizovať aj prvé stavebné práce. Všetko musí byť hotové o 4 roky. Spojili sme sa s Petrom Revúsom, ktorý si pre nás pripravil viac informácií.

V nemocniciach aj po slovensky. Islandský prezident porovnáva martinskú medicínu so svetovými

TA3 28.10.2022 - V nemocniciach na Islande sa ľahko dohovoríte aj po slovensky. Naše lekárske fakulty vychovávajú podstatnú časť budúcej generácie lekárov ostrovného štátu. Islandský prezident Gudni Johannesseon martinskú medicínu v kvalite smelo porovnáva so svetovými.

Nechcú prísť o zahraničných študentov

Televízne noviny 28.10.2022 - Jesseniovu lekársku fakultu v Martine navštívil islandský prezident Guðni Thorlacius Jóhannesson a islandský minister zdravotníctva Willum Þór Þórsson, kde sa okrem vedenia fakulty stretol aj s islandskými študentami.

Popredným vedcom sa plní sen. V Martine začali s výstavbou národnej biobanky

TA3 21.10.2022 - Celej generácii popredných vedcov sa plní sen. V Martine začali s výstavbou národnej biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia. V Európe ide o bežnú záležitosť. Digitalizácia genetického materiálu môže výrazne pomôcť pri liečbe ťažko chorých pacientov.

V Martine stavajú Národnú biobanku, skladovať bude vzorky pacientov z celého Slovenska

Televízne noviny 17.10.2022 - V Martine stavajú Národnú biobanku. Tá bude úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska. Biobanka bude prepojená s podobnými databázami po celom svete. Pacientom to pomôže nielen pri diagnostike ale aj pri samotnej liečbe.

V Martine sa bude uchovávať biologický materiál potrebný pre výskum a pokrok v medicíne

TVT 17.10.2022 - Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine zorganizovala tlačovú konferenciu k prebiehajúcej výstavbe národnej biobanky v Martine, ktorá sa onedlho stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska.

Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia dokončia v júni 2023

TASR 17.10.2022 - Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia v Martine, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska, by mali dostavať v júni 2023. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok v Martine informovala riaditeľka biobanky Zuzana Danková.

Štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte

JOJ 24 12.10.2022 - Dekanka prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc. o štúdiu na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Rozhovor od 9:28.

Futuristické zákroky v Martine budú čoskoro realitou. Operovať bude robot za tri milióny eur

Televízne noviny 9.10.2022 - Futuristické chirurgické operácie budú čoskoro bežnou realitou. Lekárska fakulta v Martine si zaobstarala za bezmála tri milióny eur robota, ktorý bude operovať pacientov na diaľku presne podľa pokynov lekára.

Menšie straty krvi, rýchlejšie zotavenie. Nový robotický systém v Martine uľahčí najmä onkologické operácie

MY TURIEC 6.10.2022 - V stredu 5. októbra sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine konala prezentácia robotického systému DaVinci. Najnovšia štvrtá generácia tohto systému je prvou inštaláciou tohto typu na Slovensku.

Desiatky študentov v zrelom veku zasadalo na akademickej pôde do prednáškových miestností

TVT 7.10.2022 - Univerzitu tretieho veku pri Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine navštevuje takmer 100 študentov v zrelom veku z celého Slovenska. Po náročnom období pandémie sa tento týždeň odštartoval nový akademický rok v odbore všeobecná medicína. 

Slávnostné otvorenie akademického roka na JLF UK

TVT 21.09.2022 - Na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine bol 20. septembra 2022 slávnostne otvorený akademický rok 2022/2023. 

Sestry UNM sa na workshope venovali študentom ošetrovateľstva

TVT 14.06.2022 - Zdravotné sestry mentorky z Univerzitnej nemocnice Martin sa intenzívne podieľajú na profesionálnej príprave budúcich sestier. Študentov 1. a 2. ročníka ošetrovateľstva z JLF UK sprevádzali aj na odbornom workshope, ktorý sa konal uplynulý týždeň na pôde UNM. Budúce ošetrovateľky a zdravotné sestry si v praxi vďaka vysoko odbornému a profesionálnemu prístupu zdravotných sestier mentoriek vyskúšali mnohé zdravotné úkony.

Nemocnica budúcnosti, ako ďalej?

TVT 28.05.2022 - V priebehu uplynulých týždňov došlo v súvislosti s projektom novej nemocnice, ktorý je známy už 4 roky, k zásadnej zmene. Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine projekt odovzdala Univerzitnej nemocnici Martin, ktorá sa tak stala jej novým investorom. Investičné náklady na novú nemocnicu sú vo výške 330 mil. eur bez DPH. Plánujú sa vyčerpať z Plánu obnovy a odolnosti, v ktorom je na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc vyčlenená 1 mld. eur. V súčasnosti prebiehajú predbežné trhové konzultácie, na základe ktorých sa oslovili potenciálni dodávatelia stavebných prác. Ak sa vláda Slovenskej republiky rozhodne pre Nemocnicu budúcnosti v krátkej dobe, výstavba špičkového zdravotníckeho zariadenia v Martine by mohla byť dokončená v roku 2026.

Neonatologická klinika v Martine sa venuje bábätkám narodeným pred 24. týždňom tehotenstva

TVT 25.05.2022 - Na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine prebiehal počas týchto dní 15. ročník vedeckej konferencie s názvom Martinské neonatologické dni. Na odbornom podujatí sa zúčastnili špičkoví odborníci z Českej republiky a rozoberali sa mnohé odborné témy, ku ktorým sa viedla plodná diskusia. Neonatologická klinika UNM si zároveň pripomenula 20. výročie svojho vzniku.

Súčasná dekanka JLF UK bude pokračovať v nastavených procesoch aj v ďalšom volebnom období

TVT 23.05.2022 - Na čele Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine bude stáť opäť profesorka Andrea Čalkovská. Rozhodli o tom voľby Akademického senátu, ktoré sa konali 19. mája 2022. Súčasná dekanka sa chce sústrediť na projekty Nemocnice budúcnosti a Biobanky, zameranej na efektívny vedecký výskum. Dolaďujú sa aj vzdelávacie procesy, ktoré súvisia s akreditáciou. Plánuje sa zameriavať aj na potenciál vedecko-výskumných pracovísk.

Martinský klub medikov si pripravil viacero workshopov a základné vyšetrenia

TVT 06.05.2022 - Na podujatí Zdravie pod kontrolou, ktoré sa konalo tento piatok a sobotu (6.–7.5.2022) v OC Galéria Martin, sa mnohí návštevníci pristavili pri stánkoch, pri ktorých im medici z Martinského klubu medikov robili niektoré merania, vyšetria znamienok a učili základy prvej pomoci.

Študentská vedecká konferencia je každoročnou prehliadkou vedeckých a odborných prác

TVT 28.04.2022 - Dňa 27. apríla 2022 sa v priestoroch Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine uskutočnila 43.študentská vedecká konferencia. Študentský vedecký výskum so svojou mnohoročnou tradíciou plní na fakultách významnú úlohu. Umožňuje zapojenie sa mladých kolegov do vedeckej činnosti fakulty, umožňuje im orientovať sa v najnovších vedeckých poznatkoch, podporuje ďalšie vzdelávanie, ako aj schopnosť prezentovať svoje výsledky.

Zdravotnícke zariadenia sa snažia zachytiť študentov už počas štúdia

TVT 01.04.2022 - V rámci motivačného programu pre študentov s názvom Veľtrh slovenského zdravotníctva sa prezentovalo sa takmer 30 zdravotníckych zariadení zo Slovenska a Česka, zastupujúcich spolu vyše 60 nemocníc. Návštevníci sa mohli tešiť na bohatý sprievodný program, talk-show so zamestnávateľmi, praktické workshopy a veľa ďalšieho.

V Martine protestovalo približne 200 ľudí, nesúhlasia s novelou zákona o vysokých školách

TA3 22.3.2022 - V Martine sa protestovalo. Študenti s profesormi dali najavo, že novela zákona o vysokých školách zasahuje do ich slobôd. Osud univerzít majú v rukách poslanci, ktorí by mali v týchto dňoch rozhodnúť o podobe reformy.

O pomoci zo strany študentov medicíny v nemocniciam počas pandémie

Televízna Regina RTVS 12.2.2022 – Denný magazín o živote v regiónoch, ktorý sa venoval téme o pomoci zo strany študentov medicíny v nemocniciam počas pandémie. Televízneho rozhovoru sa zúčastnila dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc.

O nedostatku ambulantných lekárov na Slovensku

Televízna Regina RTVS 7.12.2021 – Denný magazín o živote v regiónoch, ktorý sa venoval téme o nedostatku ambulantných lekárov na Slovensku a o hľadaní riešení medzi lekármi či dokonca študentami Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Za Jesseniovu lekársku fakultu v televízii vystúpil prodekan pre doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov prof. MUDr. Ján Švihra, PhD.

V rámci spolupatričnosti vyrábajú pomôcky na fixáciu rúšok a respirátorov

TVT 06.12.2021 - Centrum podpory medicínskeho vzdelávania JLF UK v Martine využíva najmodernejšie trendy a technológie vo výučbe medicíny a ďalších zdravotníckych špecializácií. V projekte 3D tlače vyrábajú spotrebný materiál a pomôcky na výučbu, ktorý by bol pri zaobstaraní finančne nákladnejší. Na podnet lekárov aktuálne vyrábajú pomôcky na fixáciu rúšok a respirátorov pre kolegov v nemocnici, nech sú pre nich opatrenia znesiteľnejšie.

Reportáž islandskej televízie RÚV o štúdiu medicíny na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine

Islandská televízia RÚV natočila reportáž o spolupráci medzi Jesseniovou lekárskou fakultou UK v Martine a jednou z najstarších a najvýznamnejších vzdelávacích inštitúcií na Islande - Menntaskólinn á Akureyri.

Promovali pred 50-timi rokmi. Po polstoročí sa stretli opäť, obliekli si taláre a absolvovali Zlatú promóciu

TVT 22.10.2021 - Absolventi JLF UK z roku 1971 sa po dlhých rokoch stretli opäť na pôde svojej alma mater. Vynikajúci lekári, vedci a medicínski špecialisti sa po polstoročí opäť obliekli do talárov a z rúk dekanky JLF UK v Martine si prevzali zlaté diplomy. Zlaté promócie prebiehali v slávnostnej a dôstojnej atmosfére. Presne tak, ako pred 50-timi rokmi, keď absolventi ešte len začínali plniť svoje dôležité poslanie.

Do práce na bicykli – odovzdanie diplomu a slávnostnej torty

TVT 17.9.2021 - Mesto Martin sa v celoslovenskej súťaži s názvom Do práce na bicykli umiestnilo na 1. mieste.  Výraznou mierou k tomu prispela aj Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, ktorá sa v celkovom poradí umiestnila na 3. mieste v kategórii zamestnávateľov. Zamestnancom fakulty sa prišiel osobne poďakovať aj primátor mesta prof. MUDr. Ján Danko. Diplom a sladkú tortu od neho prevzala dekanka fakulty prof. MUDr. Andrea Čalkovská.

Medici v Martine sú na tretiu vlnu pripravení. Takmer všetci sa dali zaočkovať

Televízne noviny 06.09.2021 – Aby ako budúci lekári dokázali zachraňovať životy pacientov, je pre nich nevyhnutná prax. Minulý rok študenti najmä posledných ročníkov lekárskej fakulty prišli pre pandémiu o časť praxe. Niektorí ju museli doháňať ešte počas leta. Na tretiu vlnu sú už pripravení.

Vedci z Martina skúmajú studenú plazmu, pacientom svitá na lepšie časy

MY TURIEC 14.8.2021 - Vedecké tímy Laboratória bunkových kultúr a regeneračnej medicíny z Martinského centra pre biomedicínu a Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine realizujú veľmi podnetný výskum, ktorý môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom. O výskume porozprávala profesorka prof. RNDr. Erika Halašová, PhD.

Vedecké tímy z Martina skúmajú inovatívnu technológiu v medicíne, pacientov budú liečiť studenou plazmou

MY TURIEC 7.7.2021 - Vedecké tímy Laboratória bunkových kultúr a regeneračnej medicíny z Martinského centra pre biomedicínu a Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine realizujú v týchto mesiacoch veľmi podnetný výskum, ktorý môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom.

Nová nemocnica bude

Televízne noviny 20.6.2021 - Nová nemocnica v Martine napokon predsa len bude. Podľa ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského, ktorý sa vyjadril pre TV markíza, je martinský projekt pripravený zo všetkých najlepšie.

V Martine preverujú zručnosť budúcich zubárov

RTVS 24.4.2021 - Na lekárskej fakulte v Martine vyše 130 uchádzačov vyrábalo v rámci prijímacích pohovorov sadrové modely šachových figúrok. Pre tých najlepších má fakulta v nasledujúcom ročníku pripravených 10 až 11 miest na štúdium zubného lekárstva.

Zubárske talentovky

Televízne noviny 22.4.2021 – Reportáž o praktickej skúške budúcich študentov zubného lekárstva.

Uchádzači o štúdium zubného lekárstva sa podrobili unikátnym skúškam manuálnej zručnosti

Televízia Turiec 23.4.2021 - Počas troch dní tohto týždňa prebiehala na JLF UK veľká novinka. Talentové skúšky, alebo lepšie povedané skúšky manuálnej zručnosti pre uchádzačov o štúdium zubného lekárstva. Úlohou študentov bolo pokúsiť sa zo sadry, čo najpresnejšie reprodukovať kópiu šachovej figúrky. O najväčších detailistoch, resp. o študentoch s najlepšou manuálnou zručnosťou rozhodoval špeciálny softvér. Talentových skúšok sa zúčastnilo viac ako 130 uchádzačov z celého Slovenska, pričom prijatých môže byť len 11.

Vybudujú celonárodnú biobanku, digitalizácia má pomôcť pri liečbe

TA3 3.3.2021 - V Martine vybudujú na zelenej lúke celonárodnú biobanku pre ľudské vzorky. Pre vedcov ide o splnený sen, o ktorý sa snažili dve generácie popredných osobností. V Európe ide pritom o bežnú záležitosť. Digitalizácia genetického materiálu pomôže napríklad pri liečbe rakoviny a zriedkavých ochorení.

Medici sa majú vrátiť do škôl, chýba im praktická časť výučby

TA3 22.1.2021 - Medzi prvými sa vrátia do škôl medici. Lekárske fakulty už pripravujú praktickú časť výučby. Budúcich lekárov a zubárov chcú univerzity dostať čo najskôr do terénu. Dištančné vzdelávanie je už totiž na hrane, pretože budúcim lekárom a zubárom chýba reálny kontakt s pacientom.

Antigénové testy nestačia, nepresnosť potvrdili vedci v Martine

TA3 20.12.2020 - Vedci z Martina odhalili značnú nepresnosť antigénových testov. Centrum pre biomedicínu sa zameralo na zdravotníkov univerzitnej nemocnice. Testovali ich tromi spôsobmi. Spomínanými antigénovými setmi, PCR diagnostikou a z krvi zisťovali prítomnosť protilátok.

Martinská nemocnica lieči pacientov z Oravy, pomáhať začínajú medici

TA3 6.10.2020 - Univerzitnú nemocnicu v Martine zapĺňajú infikovaní pacienti z Oravy, ktorých už nedokázali prijať v Ružomberku. Zariadenie preto pripravuje ďalšie voľné lôžka na červených oddeleniach. Covid-19 pritom neobišiel ani zdravotnícky personál. Niektorí pracovníci sú už v izolácii. Pomáhať začínajú medici.

Dekanka A. Čalkovská o situácii v školstve počas pandémie

TA3 30.9.2020 - Minulý týždeň musela Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine izolovať stovky študentov. Aká je aktuálna situácia, nám povedal Peter Revús, ktorý sa rozprával s dekankou Andreou Čalkovskou.

V priestoroch JLF UK sa konali Martinské dni imunológie

TVT 18.9.2020 - Vynikajúci odborníci a špecialisti z oblasti imunológie a alergológie sa aj tento rok zišli na trojdňovom sympóziu, ktoré sa konalo na dekanáte Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. 

V Martine testujú zahraničných študentov (od 14-tej minúty)

RTVS 8.9.2020 - Lekárska fakulta v Martine testuje pred začiatkom zimného semestra všetkých zahraničných študentov. Z 1 700 medikov je zo zahraničia viac ako tretina. Zatiaľ otestovali necelé dve stovky študentov, všetci mali negatívne výsledky.

Liečba na bruchu

Televízne noviny 30.4.2020 – Reportáž o edukačnom projekte na JLF UK v Martine o polohovaní pacientov, ktorí sú napojení ma pľúcnu ventiláciu.

Nová spolupráca pre rozvoj v oblasti zdravotníctva

TVT 29.4.2020 - Žilinský samosprávny kraj podpísal memorandum o porozumení a spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave, Jesseniovou lekárskou fakultou v Martine a Martinským centrom pre biomedicínu JLF UK. Spoločným cieľom je rozvoj vzdelávacích a výskumných aktivít v oblasti zdravotníctva.

V simulačnom centre JLF UK točili edukačné video ako polohovať pacienta na umelej pľúcnej ventilácii

TVT 24.4.2020 - S cieľom ešte viac upriamiť pozornosť na náročnú a nezastupiteľnú prácu súčasných, ale aj budúcich lekárov začali v simulačnom centre JLF UK s natáčaním edukačných videí. Prostredníctvom nich môže aj široká verejnosť vidieť postup polohovania pacienta na umelej pľúcnej ventilácii.

Študenti JLF UK svoje vedomosti preukazujú pred štátnicovou komisiou online formou

TVT 17.4.2020 - V utorok (14.4.2020) sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine začali štátnice. Už niekoľko týždňov sú však školy zatvorené a tak sa výučba preniesla do online priestoru. Študenti, ale aj členovia štátnicovej komisie, tak boli postavení pred úplne novú skúsenosť. Štátne záverečné skúšky budú prebiehať asi dva mesiace a realizované budú online.

Štátnice cez obrazovky

Televízne noviny 14.4.2020 – Reportáž o historicky prvých online štátniciach na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. 

30 TALENTOVANÝCH SLOVÁKOV POD 30 ROKOV - MUDr. Nikola Sekaninová

MUDr. Nikolu Sekaninovú, doktorandku z Ústavu fyziológie našej fakulty, zaradil časopis Forbes medzi 30 najúspešnejších mladých ľudí Slovenska pod 30 rokov v časti Veda, výskum. 

V Nemocnici Levice pomáha zvládať nápor epidemiologickej situácie deväť dobrovoľníkov

Levice online 7.4.2020 - V Nemocnici Levice, ktorá je členom skupiny Agel, už deviati dobrovoľníci prikladajú ruku k dielu a okrem získania cenných skúseností, pomáhajú personálu nemocnice zvládať nápor, ktorý táto aktuálna epidemiologická situácia prináša. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK.

Martinskí medici pomáhajú ako dobrovoľníci v boji s koronavírusom

MY Turiec 2.4.2020 - Až 220 medikov z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine sa dobrovoľne prihlásilo do rôznych prác v Žilinskom kraji, aby pomohli nahradiť chýbajúcich zdravotníkov. Pôsobia v záchytných stanoch pri nemocniciach, na telefonickej info linke, ale tiež v domovoch sociálnych služieb.

Zamestnanci Jesseniovej lekárskej fakulty UK sú pripravení pomôcť

TVT 26.3.2020 - Okrem študentov sa do dobrovoľníckej aktivity zapojili aj zamestnanci Jesseniovej lekárskej fakulty UK. Aj keď sú to vo väčšine prípadov pedagógovia, ktorí nevykonávajú klinickú prax v týchto dňoch (marec 2020) sa dovzdelávajú v problematike šírenia koronavírusu, zavedených opatreniach i postupoch pri liečbe, aby s prípade potreby mohli byť nápomocní pri pacientoch, ktorí budú vyžadovať zvýšenú starostlivosť.

Aj na Jesseniovej lekárskej fakulte prebieha vyučovanie online

TVT 20.3.2020 - Výučba na JLF UK Aj na Jesseniovej lekárskej fakulte prebieha vyučovanie on line Jesseniová lekárska fakulta UK prerušila prezenčné štúdium už v pondelok 9. marca. Prerušenie by malo trvať do 27. marca dokedy sú uzatvorené všetky typy škôl na základe rozhodnutia hlavného hygienika. S našou kamerou sme priamo na fakulte v utorok (17.3.2020) zisťovali ako danú situáciu vyriešili.

Martinskí medici sa zapojili do dobrovoľníckej aktivity

TVT 20.3.2020 - Martinskí medici sa zapojili do dobrovoľníckej aktivity. Už niekoľko dní radia občanom na krízových linkách. Do aktivity sa zapojilo viac ako dvesto študentov.

Celotelový simulátor pacienta

TA3 Svet technológií 8.3.2020 - Umelá inteligencia pomáha v zdravotníctve aj na Slovensku. V Univerzitne nemocnici v Martine ju používajú na rádiológii pri vyhodnocovaní snímok, taktiež pomocou nej vzdelávajú budúcich lekárov na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Video od 3:15

Umelá inteligencia ako skúsený diagnostik

Správy RTVS 23.2.2020 – reportáž RTVS o využití umelej inteligencie, ktorú spracovala v rámci medzinárodného sympózia na tému Využitie umelej inteligencie v medicíne a rádiológii. Video od 21:37

Inteligentný pomocník – umelá inteligencia v medicíne a rádiológii

Televízne noviny 20.2.2020 – reportáž Televízie Markíza o využití umelej inteligencie, ktorú spracovala v rámci medzinárodného sympózia na tému Využitie umelej inteligencie v medicíne a rádiológii. Organizátormi sympózia boli Rádiologická klinika JLF UK a UNM, CEVED JLF UK, Univerzitná nemocnica Martin, Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, Slovenská rádiologická spoločnosť a Spolok lekárov SLS v Martine.

Finančný výťažok zo 4.ročníka Behu medikov putoval na onkologické centrum UNM

TVT 4.1.2020 - Ešte v septembri 2019 sa konal 4. ročník Behu medikov. Medici a všetci, ktorí sa vtedy postavili na štart, robili tak s myšlienkou, že takýmto spôsobom podporia onkologické centrum UNM. Výťažok z behu bol odovzdaný krátko pred Vianocami (19.12.2019). S našou kamerou sme boli pri tom.

Martinskí medici zorganizovali medzinárodnú súťaž MedGames 2019

TVT 15.11.2019 - V sobotu (9.11.2019) sa v autentických priestoroch UNM konala medzinárodná súťaž pre študentov medicíny a ošetrovateľstva MedGames 2019.

50. výročie vzniku Jesseniovej lekárskej fakulty

TVT 30.10.2019 - Tento rok si 50 rokov svojej existencie pripomína Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine. Pri tejto príležitosti, ako aj pri príležitosti otvorenia akademického roka 2019/2020 sa 24. septembra v Aule Magna uskutočnilo slávnostné zhromaždenie zamestnancov, lekárov, študentov a pozvaných hostí. 

Cantica Collegium Musicum venovala svoj koncert Jesseniovej lekárskej fakulte

TVT 25.10.2019 - Všetci, ktorí v sobotu (19.10.2019) večer navštívili kostol Sedembolestnej Panny Márie na Severe, si odtiaľ odnášali nezabudnuteľný zážitok v podobe koncertu zmiešaného speváckeho zboru Cantica Collégium Musicum. Koncert bol venovaný 50. výročiu vzniku Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Martinský klub medikov zorganizoval študentskú kvapku krvi

TVT 24.10.2019 - Minulý utorok (15.10.2019) dopoludnia sa vysokoškolský internát zmenil na stanicu transfúznej služby. Študenti medicíny prišli darovať to najcennejšie, krv. Stali sa hrdinami, ktorí pomohli niekomu zachrániť život. Podujatie s názvom Fakultná kvapka krvi zorganizoval Martinský klub medikov.

Účasť bežcov na 4. ročníku martinského behu medikov bola opäť väčšia

TVT 1.10.2019 - Martinskí medici už po štvrtýkrát zorganizovali charitatívny beh, ktorého výťažok bude použitý pre potreby Univerzitnej nemocnice Martin. V stredu (25.9.2019) popoludní sa na štart postavilo viac bežcov ako vlani. Okrem samotného behu boli v priestore pred medickým internátom pripravené aj workshopy a kultúrny program.

Jesseniova lekárska fakulta oslávila 50. rokov svojej samostatnosti

TVT 25.09.2019 - V utorok (24.9.2019) dopoludnia bol otvorený ďalší akademický rok na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Slávnostný ceremoniál bol ešte slávnostnejší. Fakulta si za účasti viacerých hostí pripomenula 50. rokov svojej samostatnosti. Pri tejto príležitosti bol zasadený  pamätný strom a v Aula Magna bola inštalovaná výstava mapujúca históriu fakulty.

Na 13.ročníku Martinskej neonatologickej konferencii vystúpili odborníci z oblasti detského lekárstva

TVT 24.05.2019 - V aule Jesseniovej lekárskej fakulty sa v stredu (22.5.2019) skončili poslednými prednáškami Martinské neonatologické dni. Odborníci v oblasti detského lekárstva z celého Slovenska na svojich prednáškach zhodnotili  vývoj v oblasti  starostlivosti o novorodenca za uplynulé dva roky.

Už niekoľko mesiacov je vo svojom úrade novozvolená a inaugurovaná dekanka JLF UK

TVT 25.04.2019 - Od 1. februára je kresle dekanky Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine profesorka Andrea Čalkovská. Stala sa prvou ženou v tejto funkcii v 50-ročnej histórii samostatnej lekárskej fakulty v Martine. Funkčné obdobie jej potrvá do 31.1.2023. Niekoľko rokov vykonávala funkciu prodekanky pre vedu a výskum. S našou kamerou sme jej položili niekoľko otázok týkajúcich sa ďalšieho smerovania lekárskej fakulty.

Najlepší medik roka 2019 je študentom Jeseniovej lekárskej fakulty

TVT 12.04.2019 - Študenti medicíny majú možnosť zapojiť sa do súťaže, ktorá je zameraná na overenie  úrovne v oblasti teoretickej prípravy, praktických skúseností, moderných medicínskych trendov, ako aj celospoločenského dopytu a na poskytnutie príležitosti rozšíriť si vedomosti z oblasti zdravotného poistenia. Finále súťaže sa konalo nedávno (marec 2019) v Humennom. Medikom roka 2019 sa stal   Lukáš Weiss  študent 6. ročníka Jeseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Študenti zubného lekárstva JLF UK pripravili pre žiakov prezentáciu, ako sa starať o zuby

TVT 26.03.2019 - 20. marec je vyhlásený za svetový deň ústneho zdravia. Vo štvrtok (21.3.2019) dopoludnia pripravili študenti zubného lekárstva Jeseniovej lekárskej fakulty pri tejto príležitosti pre žiakov 6.-9. ročníkov základných škôl prezentáciu aj s praktickými ukážkami, ako sa starať o zuby.

Medici darovali výťažok z charitatívneho behu chirurgickej klinike

TVT 29.01.2019 - Vo štvrtok (24.1.2019) sme sa s našou kamerou zúčastnili slávnostného odovzdania symbolického šeku. Medici z martinskej lekárskej fakulty sa rozhodli spojiť príjemné s užitočným a zorganizovaním behu prispieť na dobrú vec. Výťažok zo štartovného pomôže na chirurgickej klinike.

V rámci týždňa vedy a techniky otvorila Jesseniova lekárska fakulta odborné učebne návštevníkom

TVT 09.11.2018 - Aj Univerzita Komenského a jej Jesseniová lekárska fakulta sa vo štvrtok (8.11.2018) počas celého dňa zapojili do Týždňa vedy a techniky, ktorý sa na Slovensku organizuje už 15 rokov. Na pripravených modeloch si mohli vyskúšať žiaci, študenti ale aj široká verejnosť mohli  vyskúšať rôzne medicínske postupy, napríklad aj tie, ktoré sú potrebné pri poskytovaní prvej pomoci.

V aule lekárskej fakulty sa stretli absolventi po 50.rokoch

TVT 23.11.2017 - Absolventi Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave pracovisko Lekárskej fakulty v Martine z roku 1967 v odbore všeobecné lekárstvo si svoje promócie v Aula Magna zopakovali po neuveriteľných 50.rokoch. Pri príležitosti slávnostnej polstoročnice od svojej promócie si z rúk dekana v piatok (10.11.2017) prevzali diplomy potvrdzujúce ich 50-ročnú úspešnú prácu vo svojom odbore.