Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Press 2020

Sme na Facebooku  Sme na Instagrame  Sme na Twitteri     Sme na Youtube     


Informovali o nás

Antigénové testy nestačia, nepresnosť potvrdili vedci v Martine

TA3 20.12.2020 - Vedci z Martina odhalili značnú nepresnosť antigénových testov. Centrum pre biomedicínu sa zameralo na zdravotníkov univerzitnej nemocnice. Testovali ich tromi spôsobmi. Spomínanými antigénovými setmi, PCR diagnostikou a z krvi zisťovali prítomnosť protilátok.

Martinská nemocnica lieči pacientov z Oravy, pomáhať začínajú medici

TA3 6.10.2020 - Univerzitnú nemocnicu v Martine zapĺňajú infikovaní pacienti z Oravy, ktorých už nedokázali prijať v Ružomberku. Zariadenie preto pripravuje ďalšie voľné lôžka na červených oddeleniach. Covid-19 pritom neobišiel ani zdravotnícky personál. Niektorí pracovníci sú už v izolácii. Pomáhať začínajú medici.

Dekanka A. Čalkovská o situácii v školstve počas pandémie

TA3 30.9.2020 - Minulý týždeň musela Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine izolovať stovky študentov. Aká je aktuálna situácia, nám povedal Peter Revús, ktorý sa rozprával s dekankou Andreou Čalkovskou.

V priestoroch JLF UK sa konali Martinské dni imunológie

TVT 18.9.2020 - Vynikajúci odborníci a špecialisti z oblasti imunológie a alergológie sa aj tento rok zišli na trojdňovom sympóziu, ktoré sa konalo na dekanáte Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. 

V Martine testujú zahraničných študentov (od 14-tej minúty)

RTVS 8.9.2020 - Lekárska fakulta v Martine testuje pred začiatkom zimného semestra všetkých zahraničných študentov. Z 1 700 medikov je zo zahraničia viac ako tretina. Zatiaľ otestovali necelé dve stovky študentov, všetci mali negatívne výsledky.

Liečba na bruchu

Televízne noviny 30.4.2020 – Reportáž o edukačnom projekte na JLF UK v Martine o polohovaní pacientov, ktorí sú napojení ma pľúcnu ventiláciu.

Nová spolupráca pre rozvoj v oblasti zdravotníctva

TVT 29.4.2020 - Žilinský samosprávny kraj podpísal memorandum o porozumení a spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave, Jesseniovou lekárskou fakultou v Martine a Martinským centrom pre biomedicínu JLF UK. Spoločným cieľom je rozvoj vzdelávacích a výskumných aktivít v oblasti zdravotníctva.

V simulačnom centre JLF UK točili edukačné video ako polohovať pacienta na umelej pľúcnej ventilácii

TVT 24.4.2020 - S cieľom ešte viac upriamiť pozornosť na náročnú a nezastupiteľnú prácu súčasných, ale aj budúcich lekárov začali v simulačnom centre JLF UK s natáčaním edukačných videí. Prostredníctvom nich môže aj široká verejnosť vidieť postup polohovania pacienta na umelej pľúcnej ventilácii.

Študenti JLF UK svoje vedomosti preukazujú pred štátnicovou komisiou online formou

TVT 17.4.2020 - V utorok (14.4.2020) sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine začali štátnice. Už niekoľko týždňov sú však školy zatvorené a tak sa výučba preniesla do online priestoru. Študenti, ale aj členovia štátnicovej komisie, tak boli postavení pred úplne novú skúsenosť. Štátne záverečné skúšky budú prebiehať asi dva mesiace a realizované budú online.

Štátnice cez obrazovky

Televízne noviny 14.4.2020 – Reportáž o historicky prvých online štátniciach na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine. 

30 TALENTOVANÝCH SLOVÁKOV POD 30 ROKOV - MUDr. Nikola Sekaninová

MUDr. Nikolu Sekaninovú, doktorandku z Ústavu fyziológie našej fakulty, zaradil časopis Forbes medzi 30 najúspešnejších mladých ľudí Slovenska pod 30 rokov v časti Veda, výskum. 

V Nemocnici Levice pomáha zvládať nápor epidemiologickej situácie deväť dobrovoľníkov

Levice online 7.4.2020 - V Nemocnici Levice, ktorá je členom skupiny Agel, už deviati dobrovoľníci prikladajú ruku k dielu a okrem získania cenných skúseností, pomáhajú personálu nemocnice zvládať nápor, ktorý táto aktuálna epidemiologická situácia prináša. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK.

Martinskí medici pomáhajú ako dobrovoľníci v boji s koronavírusom

MY Turiec 2.4.2020 - Až 220 medikov z Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine sa dobrovoľne prihlásilo do rôznych prác v Žilinskom kraji, aby pomohli nahradiť chýbajúcich zdravotníkov. Pôsobia v záchytných stanoch pri nemocniciach, na telefonickej info linke, ale tiež v domovoch sociálnych služieb.

Zamestnanci Jesseniovej lekárskej fakulty UK sú pripravení pomôcť

TVT 26.3.2020 - Okrem študentov sa do dobrovoľníckej aktivity zapojili aj zamestnanci Jesseniovej lekárskej fakulty UK. Aj keď sú to vo väčšine prípadov pedagógovia, ktorí nevykonávajú klinickú prax v týchto dňoch (marec 2020) sa dovzdelávajú v problematike šírenia koronavírusu, zavedených opatreniach i postupoch pri liečbe, aby s prípade potreby mohli byť nápomocní pri pacientoch, ktorí budú vyžadovať zvýšenú starostlivosť.

Aj na Jesseniovej lekárskej fakulte prebieha vyučovanie online

TVT 20.3.2020 - Výučba na JLF UK Aj na Jesseniovej lekárskej fakulte prebieha vyučovanie on line Jesseniová lekárska fakulta UK prerušila prezenčné štúdium už v pondelok 9. marca. Prerušenie by malo trvať do 27. marca dokedy sú uzatvorené všetky typy škôl na základe rozhodnutia hlavného hygienika. S našou kamerou sme priamo na fakulte v utorok (17.3.2020) zisťovali ako danú situáciu vyriešili.

Martinskí medici sa zapojili do dobrovoľníckej aktivity

TVT 20.3.2020 - Martinskí medici sa zapojili do dobrovoľníckej aktivity. Už niekoľko dní radia občanom na krízových linkách. Do aktivity sa zapojilo viac ako dvesto študentov.

Celotelový simulátor pacienta

TA3 Svet technológií 8.3.2020 - Umelá inteligencia pomáha v zdravotníctve aj na Slovensku. V Univerzitne nemocnici v Martine ju používajú na rádiológii pri vyhodnocovaní snímok, taktiež pomocou nej vzdelávajú budúcich lekárov na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Video od 3:15

Umelá inteligencia ako skúsený diagnostik

Správy RTVS 23.2.2020 – reportáž RTVS o využití umelej inteligencie, ktorú spracovala v rámci medzinárodného sympózia na tému Využitie umelej inteligencie v medicíne a rádiológii. Video od 21:37

Inteligentný pomocník – umelá inteligencia v medicíne a rádiológii

Televízne noviny 20.2.2020 – reportáž Televízie Markíza o využití umelej inteligencie, ktorú spracovala v rámci medzinárodného sympózia na tému Využitie umelej inteligencie v medicíne a rádiológii. Organizátormi sympózia boli Rádiologická klinika JLF UK a UNM, CEVED JLF UK, Univerzitná nemocnica Martin, Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, Slovenská rádiologická spoločnosť a Spolok lekárov SLS v Martine.

Finančný výťažok zo 4.ročníka Behu medikov putoval na onkologické centrum UNM

TVT 4.1.2020 - Ešte v septembri 2019 sa konal 4. ročník Behu medikov. Medici a všetci, ktorí sa vtedy postavili na štart, robili tak s myšlienkou, že takýmto spôsobom podporia onkologické centrum UNM. Výťažok z behu bol odovzdaný krátko pred Vianocami (19.12.2019). S našou kamerou sme boli pri tom.