Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Press 2021

Sme na Facebooku  Sme na Instagrame  Sme na Twitteri     Sme na Youtube     


Informovali o nás

O nedostatku ambulantných lekárov na Slovensku

Televízna Regina RTVS 7.12.2021 – Denný magazín o živote v regiónoch, ktorý sa venoval téme o nedostatku ambulantných lekárov na Slovensku a o hľadaní riešení medzi lekármi či dokonca študentami Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Za Jesseniovu lekársku fakultu v televízii vystúpil prodekan pre doktorandské štúdium a ďalšie vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov prof. MUDr. Ján Švihra, PhD.

V rámci spolupatričnosti vyrábajú pomôcky na fixáciu rúšok a respirátorov

TVT 06.12.2021 - Centrum podpory medicínskeho vzdelávania JLF UK v Martine využíva najmodernejšie trendy a technológie vo výučbe medicíny a ďalších zdravotníckych špecializácií. V projekte 3D tlače vyrábajú spotrebný materiál a pomôcky na výučbu, ktorý by bol pri zaobstaraní finančne nákladnejší. Na podnet lekárov aktuálne vyrábajú pomôcky na fixáciu rúšok a respirátorov pre kolegov v nemocnici, nech sú pre nich opatrenia znesiteľnejšie.

Reportáž islandskej televízie RÚV o štúdiu medicíny na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine

Islandská televízia RÚV natočila reportáž o spolupráci medzi Jesseniovou lekárskou fakultou UK v Martine a jednou z najstarších a najvýznamnejších vzdelávacích inštitúcií na Islande - Menntaskólinn á Akureyri.

Promovali pred 50-timi rokmi. Po polstoročí sa stretli opäť, obliekli si taláre a absolvovali Zlatú promóciu

TVT 22.10.2021 - Absolventi JLF UK z roku 1971 sa po dlhých rokoch stretli opäť na pôde svojej alma mater. Vynikajúci lekári, vedci a medicínski špecialisti sa po polstoročí opäť obliekli do talárov a z rúk dekanky JLF UK v Martine si prevzali zlaté diplomy. Zlaté promócie prebiehali v slávnostnej a dôstojnej atmosfére. Presne tak, ako pred 50-timi rokmi, keď absolventi ešte len začínali plniť svoje dôležité poslanie.

Do práce na bicykli – odovzdanie diplomu a slávnostnej torty

TVT 17.9.2021 - Mesto Martin sa v celoslovenskej súťaži s názvom Do práce na bicykli umiestnilo na 1. mieste.  Výraznou mierou k tomu prispela aj Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine, ktorá sa v celkovom poradí umiestnila na 3. mieste v kategórii zamestnávateľov. Zamestnancom fakulty sa prišiel osobne poďakovať aj primátor mesta prof. MUDr. Ján Danko. Diplom a sladkú tortu od neho prevzala dekanka fakulty prof. MUDr. Andrea Čalkovská.

Medici v Martine sú na tretiu vlnu pripravení. Takmer všetci sa dali zaočkovať

Televízne noviny 06.09.2021 – Aby ako budúci lekári dokázali zachraňovať životy pacientov, je pre nich nevyhnutná prax. Minulý rok študenti najmä posledných ročníkov lekárskej fakulty prišli pre pandémiu o časť praxe. Niektorí ju museli doháňať ešte počas leta. Na tretiu vlnu sú už pripravení.

Vedci z Martina skúmajú studenú plazmu, pacientom svitá na lepšie časy

MY TURIEC 14.8.2021 - Vedecké tímy Laboratória bunkových kultúr a regeneračnej medicíny z Martinského centra pre biomedicínu a Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine realizujú veľmi podnetný výskum, ktorý môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom. O výskume porozprávala profesorka prof. RNDr. Erika Halašová, PhD.

Vedecké tímy z Martina skúmajú inovatívnu technológiu v medicíne, pacientov budú liečiť studenou plazmou

MY TURIEC 7.7.2021 - Vedecké tímy Laboratória bunkových kultúr a regeneračnej medicíny z Martinského centra pre biomedicínu a Ústavu mikrobiológie a imunológie Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine realizujú v týchto mesiacoch veľmi podnetný výskum, ktorý môže v budúcnosti pomôcť viacerým pacientom.

Nová nemocnica bude

Televízne noviny 20.6.2021 - Nová nemocnica v Martine napokon predsa len bude. Podľa ministra zdravotníctva SR Vladimíra Lengvarského, ktorý sa vyjadril pre TV markíza, je martinský projekt pripravený zo všetkých najlepšie.

V Martine preverujú zručnosť budúcich zubárov

RTVS 24.4.2021 - Na lekárskej fakulte v Martine vyše 130 uchádzačov vyrábalo v rámci prijímacích pohovorov sadrové modely šachových figúrok. Pre tých najlepších má fakulta v nasledujúcom ročníku pripravených 10 až 11 miest na štúdium zubného lekárstva.

Zubárske talentovky

Televízne noviny 22.4.2021 – Reportáž o praktickej skúške budúcich študentov zubného lekárstva.

Uchádzači o štúdium zubného lekárstva sa podrobili unikátnym skúškam manuálnej zručnosti

Televízia Turiec 23.4.2021 - Počas troch dní tohto týždňa prebiehala na JLF UK veľká novinka. Talentové skúšky, alebo lepšie povedané skúšky manuálnej zručnosti pre uchádzačov o štúdium zubného lekárstva. Úlohou študentov bolo pokúsiť sa zo sadry, čo najpresnejšie reprodukovať kópiu šachovej figúrky. O najväčších detailistoch, resp. o študentoch s najlepšou manuálnou zručnosťou rozhodoval špeciálny softvér. Talentových skúšok sa zúčastnilo viac ako 130 uchádzačov z celého Slovenska, pričom prijatých môže byť len 11.

Vybudujú celonárodnú biobanku, digitalizácia má pomôcť pri liečbe

TA3 3.3.2021 - V Martine vybudujú na zelenej lúke celonárodnú biobanku pre ľudské vzorky. Pre vedcov ide o splnený sen, o ktorý sa snažili dve generácie popredných osobností. V Európe ide pritom o bežnú záležitosť. Digitalizácia genetického materiálu pomôže napríklad pri liečbe rakoviny a zriedkavých ochorení.

Medici sa majú vrátiť do škôl, chýba im praktická časť výučby

TA3 22.1.2021 - Medzi prvými sa vrátia do škôl medici. Lekárske fakulty už pripravujú praktickú časť výučby. Budúcich lekárov a zubárov chcú univerzity dostať čo najskôr do terénu. Dištančné vzdelávanie je už totiž na hrane, pretože budúcim lekárom a zubárom chýba reálny kontakt s pacientom.