Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Press 2022

Sme na Facebooku  Sme na Instagrame  Sme na Twitteri     Sme na Youtube     


Informovali o nás

Budúci lekári a ošetrovatelia si preverovali zručnosti a získavali prax v reálnom nemocničnom prostredí

TVT 16.11.2022 - V dňoch 21. a 22. októbra sa konala medzinárodná súťaž študentov všeobecného lekárstva a ošetrovateľstva s názvom MedGames 2022, ktorá si kladie za cieľ zvýšiť praktické zručnosti budúcich lekárov a pomôcť im v ich budúcej práci.

Martinský klub medikov myslí na najkrehkejších pacientov. Výťažok zo športovo-charitatívneho podujatia vo výške 2 035 eur putoval pre kriticky choré deti

TVT 11.11.2022 - Organizátori Martinského behu medikov a festivalu ŽI A NECHAJ ŽIŤ vyzbierali počas 6. ročníka charitatívneho podujatia 2 035 eur. Rozhodli sa, že výťažok venujú Klinike detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny UNM, ktorá poskytuje vysoko profesionálnu starostlivosť kriticky chorým deťom. Lekári i zdravotnícky personál sa do konca roka rozhodnú, ako finančný dar v prospech kliniky a svojich pacientov využijú.

Na zelenej lúke v Martine vznikne nová nemocnica. Prvé stavebné práce sa už začali

Televízne noviny 4.11.2022 - Nemocnica sv. Martina v Martine dostala v piatok (4. novembra) definitívne zelenú a môže sa začať stavať. Na mieste, kde bude stáť, poklepali základný kameň a nastúpili prvé bagre. Bude mať 660 lôžok, 19 operačných sál a najmodernejšie vybavenie. Otázkou ostáva, či bude mať kto v novej nemocnici pracovať.

V Martine začali výstavbu modernej nemocnice. Trvať by mala štyri roky

TA3 4.11.2022 - V Martine symbolicky spustili výstavbu novej modernej nemocnice poklepaním základného kameňa. V priebehu roka 2023 by sa mali začať realizovať aj prvé stavebné práce. Všetko musí byť hotové o 4 roky. Spojili sme sa s Petrom Revúsom, ktorý si pre nás pripravil viac informácií.

V nemocniciach aj po slovensky. Islandský prezident porovnáva martinskú medicínu so svetovými

TA3 28.10.2022 - V nemocniciach na Islande sa ľahko dohovoríte aj po slovensky. Naše lekárske fakulty vychovávajú podstatnú časť budúcej generácie lekárov ostrovného štátu. Islandský prezident Gudni Johannesseon martinskú medicínu v kvalite smelo porovnáva so svetovými.

Nechcú prísť o zahraničných študentov

Televízne noviny 28.10.2022 - Jesseniovu lekársku fakultu v Martine navštívil islandský prezident Guðni Thorlacius Jóhannesson a islandský minister zdravotníctva Willum Þór Þórsson, kde sa okrem vedenia fakulty stretol aj s islandskými študentami.

Popredným vedcom sa plní sen. V Martine začali s výstavbou národnej biobanky

TA3 21.10.2022 - Celej generácii popredných vedcov sa plní sen. V Martine začali s výstavbou národnej biobanky pre nádorové a zriedkavé ochorenia. V Európe ide o bežnú záležitosť. Digitalizácia genetického materiálu môže výrazne pomôcť pri liečbe ťažko chorých pacientov.

V Martine stavajú Národnú biobanku, skladovať bude vzorky pacientov z celého Slovenska

Televízne noviny 17.10.2022 - V Martine stavajú Národnú biobanku. Tá bude úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska. Biobanka bude prepojená s podobnými databázami po celom svete. Pacientom to pomôže nielen pri diagnostike ale aj pri samotnej liečbe.

V Martine sa bude uchovávať biologický materiál potrebný pre výskum a pokrok v medicíne

TVT 17.10.2022 - Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine zorganizovala tlačovú konferenciu k prebiehajúcej výstavbe národnej biobanky v Martine, ktorá sa onedlho stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska.

Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia dokončia v júni 2023

TASR 17.10.2022 - Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia v Martine, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska, by mali dostavať v júni 2023. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok v Martine informovala riaditeľka biobanky Zuzana Danková.

Štúdium na Jesseniovej lekárskej fakulte

JOJ 24 12.10.2022 - Dekanka prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc. o štúdiu na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine. Rozhovor od 9:28.

Futuristické zákroky v Martine budú čoskoro realitou. Operovať bude robot za tri milióny eur

Televízne noviny 9.10.2022 - Futuristické chirurgické operácie budú čoskoro bežnou realitou. Lekárska fakulta v Martine si zaobstarala za bezmála tri milióny eur robota, ktorý bude operovať pacientov na diaľku presne podľa pokynov lekára.

Menšie straty krvi, rýchlejšie zotavenie. Nový robotický systém v Martine uľahčí najmä onkologické operácie

MY TURIEC 6.10.2022 - V stredu 5. októbra sa na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine konala prezentácia robotického systému DaVinci. Najnovšia štvrtá generácia tohto systému je prvou inštaláciou tohto typu na Slovensku.

Desiatky študentov v zrelom veku zasadalo na akademickej pôde do prednáškových miestností

TVT 7.10.2022 - Univerzitu tretieho veku pri Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine navštevuje takmer 100 študentov v zrelom veku z celého Slovenska. Po náročnom období pandémie sa tento týždeň odštartoval nový akademický rok v odbore všeobecná medicína. 

Slávnostné otvorenie akademického roka na JLF UK

TVT 21.09.2022 - Na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine bol 20. septembra 2022 slávnostne otvorený akademický rok 2022/2023. 

Sestry UNM sa na workshope venovali študentom ošetrovateľstva

TVT 14.06.2022 - Zdravotné sestry mentorky z Univerzitnej nemocnice Martin sa intenzívne podieľajú na profesionálnej príprave budúcich sestier. Študentov 1. a 2. ročníka ošetrovateľstva z JLF UK sprevádzali aj na odbornom workshope, ktorý sa konal uplynulý týždeň na pôde UNM. Budúce ošetrovateľky a zdravotné sestry si v praxi vďaka vysoko odbornému a profesionálnemu prístupu zdravotných sestier mentoriek vyskúšali mnohé zdravotné úkony.

Nemocnica budúcnosti, ako ďalej?

TVT 28.05.2022 - V priebehu uplynulých týždňov došlo v súvislosti s projektom novej nemocnice, ktorý je známy už 4 roky, k zásadnej zmene. Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine projekt odovzdala Univerzitnej nemocnici Martin, ktorá sa tak stala jej novým investorom. Investičné náklady na novú nemocnicu sú vo výške 330 mil. eur bez DPH. Plánujú sa vyčerpať z Plánu obnovy a odolnosti, v ktorom je na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc vyčlenená 1 mld. eur. V súčasnosti prebiehajú predbežné trhové konzultácie, na základe ktorých sa oslovili potenciálni dodávatelia stavebných prác. Ak sa vláda Slovenskej republiky rozhodne pre Nemocnicu budúcnosti v krátkej dobe, výstavba špičkového zdravotníckeho zariadenia v Martine by mohla byť dokončená v roku 2026.

Neonatologická klinika v Martine sa venuje bábätkám narodeným pred 24. týždňom tehotenstva

TVT 25.05.2022 - Na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine prebiehal počas týchto dní 15. ročník vedeckej konferencie s názvom Martinské neonatologické dni. Na odbornom podujatí sa zúčastnili špičkoví odborníci z Českej republiky a rozoberali sa mnohé odborné témy, ku ktorým sa viedla plodná diskusia. Neonatologická klinika UNM si zároveň pripomenula 20. výročie svojho vzniku.

Súčasná dekanka JLF UK bude pokračovať v nastavených procesoch aj v ďalšom volebnom období

TVT 23.05.2022 - Na čele Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine bude stáť opäť profesorka Andrea Čalkovská. Rozhodli o tom voľby Akademického senátu, ktoré sa konali 19. mája 2022. Súčasná dekanka sa chce sústrediť na projekty Nemocnice budúcnosti a Biobanky, zameranej na efektívny vedecký výskum. Dolaďujú sa aj vzdelávacie procesy, ktoré súvisia s akreditáciou. Plánuje sa zameriavať aj na potenciál vedecko-výskumných pracovísk.

Martinský klub medikov si pripravil viacero workshopov a základné vyšetrenia

TVT 06.05.2022 - Na podujatí Zdravie pod kontrolou, ktoré sa konalo tento piatok a sobotu (6.–7.5.2022) v OC Galéria Martin, sa mnohí návštevníci pristavili pri stánkoch, pri ktorých im medici z Martinského klubu medikov robili niektoré merania, vyšetria znamienok a učili základy prvej pomoci.

Študentská vedecká konferencia je každoročnou prehliadkou vedeckých a odborných prác

TVT 28.04.2022 - Dňa 27. apríla 2022 sa v priestoroch Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine uskutočnila 43.študentská vedecká konferencia. Študentský vedecký výskum so svojou mnohoročnou tradíciou plní na fakultách významnú úlohu. Umožňuje zapojenie sa mladých kolegov do vedeckej činnosti fakulty, umožňuje im orientovať sa v najnovších vedeckých poznatkoch, podporuje ďalšie vzdelávanie, ako aj schopnosť prezentovať svoje výsledky.

Zdravotnícke zariadenia sa snažia zachytiť študentov už počas štúdia

TVT 01.04.2022 - V rámci motivačného programu pre študentov s názvom Veľtrh slovenského zdravotníctva sa prezentovalo sa takmer 30 zdravotníckych zariadení zo Slovenska a Česka, zastupujúcich spolu vyše 60 nemocníc. Návštevníci sa mohli tešiť na bohatý sprievodný program, talk-show so zamestnávateľmi, praktické workshopy a veľa ďalšieho.

V Martine protestovalo približne 200 ľudí, nesúhlasia s novelou zákona o vysokých školách

TA3 22.3.2022 - V Martine sa protestovalo. Študenti s profesormi dali najavo, že novela zákona o vysokých školách zasahuje do ich slobôd. Osud univerzít majú v rukách poslanci, ktorí by mali v týchto dňoch rozhodnúť o podobe reformy.

O pomoci zo strany študentov medicíny v nemocniciam počas pandémie

Televízna Regina RTVS 12.2.2022 – Denný magazín o živote v regiónoch, ktorý sa venoval téme o pomoci zo strany študentov medicíny v nemocniciam počas pandémie. Televízneho rozhovoru sa zúčastnila dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc.