Na Majstrovstvách sveta v ROB odznela trikrát slovenská hymna

Tento rok sa Majstrovstvá sveta v rádiovom orientačnom behu juniorov aj dospelých uskutočnili v horskom lyžiarskom stredisku Borovets v Bulharsku a v slovenskej reprezentácii nechýbali členovia klubu ROB Medik Martin.

22. 09. 2022 09.34 hod.
Od: JLF UK

Konkrétne v juniorských kategóriách súťažili Michal Nosáľ, Matej Budiský, Adriana Kurucová a  Katka Cuninková. V elitnej kategórii Barbora Šimečková a vo veteránskych kategóriách Anna a Jozef Šimečkovci.

Pre niektorých bol pretek náročný, pretože sa v priebehu sezóny objavili zdravotné problémy, no najmä boli čiastočne obmedzené možnosti trénovať. Povzbudzujúce bolo, že od apríla  sme sa mohli zúčastňovať kvalitných pretekov v Čechách, ktoré paria ku špičke v tomto športe. Absolvovanie sústredenia tesne pred MS pomohlo k doladeniu prípravy.

Aj vďaka účasti na štvordňových pretekoch, uskutočňovaných priamo v dejisku majstrovstiev, sa podarilo našim reprezentantom získať cenné kovy. Vo veteránskych kategóriách sa Jozef Šimeček v klasikách umiestnil na treťom a druhom mieste a v disciplíne foxoring vybojoval striebro. V individuálnej súťaži  šprint získala  zlato Anna Šimečková a rovnaký kov aj v klasických pretekoch v pásme 3,5MHz. V pásme 144MHz sa jej podarilo získať striebro.

V hlavnej ženskej kategórii si v súťaži družstiev naše ženy v zložení Barbora Šimečková, Dana Rosinčínová (ROB Turie) a Veronika Rošová (ROB Turie) vybojovali bronzovú medailu.

Juniori v zložení Tomáš Jurčík  (ROB Turie) spolu s Michalom Nosáľom a Matejom  Budiským (ROB Medik Martin)  získali  bronzové umiestnenie v súťaži družstiev v pásme 144MHz. V individuálnej súťaži šprint Michal Nosáľ (ROB Medik Martin) vybojoval bronzovú medailu.

V súťaži junioriek v zložení Adriana Kurucová, Katka Cuninková (ROB Medik Martin) a Nina Jurčíková (ROB Turie), získali v obidvoch klasických pretekoch bronzové medaily v družstvách. Aby bol výpočet našich úspechov úplný, vďaka  mladším veteránom priniesla naša výprava na Slovensko ďalšie medaily. Jozef Král (klub Hrčavský vlk) získal zlatú medailu a v tímovej súťaži spolu s Petrom Jurčíkom (ROB Turie) bronz.

Ukončená sezóna našich „robkárov“ priniesla veľa náročných pretekov, ale môžeme konštatovať, že práve preto boli naši pretekári, členovia ROB Medik, ale zároveň aj  reprezentanti nášho mesta a našej krajiny, úspešní. Veríme, že budú pokračovať vo svojich výborných výkonoch a opäť prinesú vzácne „placky“ aj z budúcoročných,  tentoraz Majstrovstiev Európy.

V tomto roku sa svojej  prvej  veľkej súťaže zúčastnili aj naši mladí členovia klubu. Atmosféru Majstrovstiev sveta žiakov, ktoré sa konali začiatkom júla, zažili v Rumunskom meste Targ Jiu. Slovensko a náš klub reprezentovali chlapci v kategórii mladší žiaci Martin Nosáľ, Michal Lechan  a Radek Bellan. Všetci traja sa na vlastnej koži presvedčili, aké náročné je súťažiť s výbornými súpermi z Ukrajiny, Čiech, či Bulharska a ďalších zúčastnených krajín. Síce sa im nepodarilo dostať sa na stupne víťazov, ale určite ich to motivovalo k ešte tvrdšiemu tréningu. Budeme im ďalej držať palce, aby sa im na budúci rok v Maďarskej Tate darilo viac.

Sme radi, že do radov „robkárov“  pribúdajú mladí pretekári a tento krásny šport bude aj naďalej v našom meste, ale aj krajine pokračovať.