Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Podcasty Jessenius

  

Podcast so sestrou E4: Aj muž môže byť úžasná sestra

Pri príležitosti dňa sestier (12. mája) a pôrodných asistentiek (5. mája) sme si pre vás pripravili podcast s Bc. Michalom Oravcom, ktorý pracuje ako sestra na Dermatovenerologickej klinike UNM.

Okrem toho, že zastáva povolenie sestra, je aj mentorom, záchranárom, dobrovoľníkom a vnútorným dispečerom v nemocnici. Vypočujte si viac o jeho práci v rozhovore, ktorým vás bude prevádzať Nina Šimičáková.

Naše sestry – naša budúcnosť

Tak znie motto aktuálneho ročníka Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek, ktorý si pripomíname každoročne 12. mája. Pri tejto príležitosti sme sa o práci sestier porozprávali s Mgr. Máriou Kolomazníkovou, vedúcou sestrou Kliniky všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie JLF UK a UNM, ktorá je zároveň prezidentkou regionálnej komory sestier a pôrodných asistentiek v Martine. Rozhovorom vás bude sprevádzať Zuzana Marčeková.

Podcast vznikol v rámci spolupráce Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

Podcast so sestrou E3: Darovanie kostnej drene. Vzácny dar, ktorý môže zachrániť životy

V najnovšej časti Podcastu so sestrou sa dozviete o Klinike hematológie a transfuziológie v Martine a o darovaní kostnej drene. Našimi hosťami sú Mgr. Ľubomíra Babinská, vedúca sestra kliniky, a doc. MUDr. Juraj Sokol PhD., MBA. Pripojte sa k nám a zistite viac o fungovaní tejto kliniky a o dôležitosti darovania kostnej drene. Rozhovorom vás bude prevádzať Nina Šimičáková.

Ak vás náš podcast namotivoval k darovaniu kostnej drene, prikladáme link na registráciu:
www.registerdarcovkostnejdrene.sk

Poznáte niekoho, kto by ako hosť nemal chýbať v našom ďalšom rozhovore? Napíšte nám!

Instagram: podcast_so_sestrou
Email: podcastsosestrougmail.com

Trendom onkológie je personalizovaná medicína

V apríli si pripomíname Deň narcisov, ktorý sa spája s podporou pacientov trpiacich onkologickými ochoreniami. Vedeli ste, že:

  • Patológia dokáže sledovať genetické informácie nádorom zmenených buniek až na molekulovej úrovni
  • Zásadný diagnostický význam pri onkologických ochoreniach má určovanie biomarkerov
  • Moderná onkológia smeruje k prediktívnej liečbe špecifickej pre každého jedného pacienta
  • Trendom súčasnej onkológie je preventívna, personalizovaná a precízna medicína

Chcete sa dozvedieť viac o diagnostike a liečbe onkologických ochorení? Vypočujte si náš podcast.

Hosťom Kataríny Kapustovej je vedec a odborník v oblasti bioptickej diagnostiky nádorových ochorení prof. MUDr. Lukáš Plank, CSc., prednosta Ústavu patologickej anatómie JLF UK v Martine a UNM.

Podcast vznikol v rámci spolupráce Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

Hemofília nie je len choroba kráľov

Život s týmto vrodeným a nevyliečiteľným krvácavým ochorením je plný zákazov - Dávaj pozor! Neskáč! Opatrne! Ktoré situácie sú pre hemofilika rizikové, prečo by nemal hrať hokej a čo sa stane, ak je pacient s hemofíliou účastníkom dopravnej nehody? Aj o tom sa dozviete v podcaste nahratom pri príležitosti Svetového dňa hemofílie, ktorý si pripomíname každoročne 17. apríla, ako znak podpory pacientov s nevyliečiteľnými vrodenými krvácavými ochoreniami.

Hosťom Zuzany Marčekovej je hematológ MUDr. Tomáš Šimurda, PhD. z Kliniky hematológie a transfúziológie UNM a JLF UK.

Podcast vznikol v rámci spolupráce Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin. 

Autizmus - čo o ňom vieme?

V nedeľu 2. apríla sme si pripomenuli Svetový deň povedomia o autizme, ktorý má za cieľ pomôcť ľuďom s autizmom lepšie sa začleniť do spoločnosti. Čo o tomto ochorení vieme? Ako k autistom pristupovať? Čo ho spôsobuje a ako súvisí s očkovaním? Je naša spoločnosť tolerantná k ľuďom s autizmom?

Odpovede sme hľadali s hosťami podcastu, ktorými tentoraz boli MUDr. Terézia Rosenbergerová, detská psychiatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR na detskú psychiatriu a MUDr. PhDr. Igor Hrtánek, zástupca prednostu Psychiatrickej kliniky UNM.

Podcastom vás bude sprevádzať Katarína Kapustová.

Tento podcast vznikol v spolupráci Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

Umelá inteligencia v medicíne

V akých oblastiach medicíny pomáha umelá inteligencia dnes? Kde všade sa bude dať v rámci zdravotnej starostlivosti využívať v budúcnosti? Môže umelá inteligencia časom nahradiť lekára alebo sestru? Aké sú obmedzenia na jej využívanie v systéme zdravotnej starostlivosti? Je umelá inteligencia v medicíne vôbec etická?

Tento podcast vznikol na konferencii ITAPA health and care 2023 a hosťom diskusie s moderátorkou Martou Jančkárovou bola Martina Antošová - riaditeľka úseku rozvoja a strategických investícií Univerzitnej nemocnice Martin.

Podcast vznikol v spolupráci Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

Podcast so sestrou E2: Tatiana Maďarová a ECMO

Po dlhšom čase vám opäť prinášame PODCAST SO SESTROU, v ktorom je naším dnešným hosťom perfuzionistka, špecialistka na ECMO a vedúca sestra z Detského ARO v Banskej Bystrici - Mgr. Tatiana Maďarová MPH. Ak chcete vidieť viac o ECMO a perfúzii, navštívte instagramový profil podcast_so_sestrou.

Rozhovorom vás bude prevádzať Nina Šimičáková

Poznáte niekoho, kto by ako hosť nemal chýbať v našom ďalšom rozhovore? Napíšte nám!

Instagram: podcast_so_sestrou

Email: podcastsosestrougmail.com

Syndróm krátkeho čreva

Trpíte častými hnačkami a nedarí sa Vám pribrať na váhe? Absolvovali ste rad vyšetrení, ale príčinu neodhalili? Môžete mať raritné ochorenie, tzv. syndróm krátkeho čreva.

Našim hosťom je MUDr. Juraj Krivuš, zástupca prednostu 1. internej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine, ktorý je prezidentom Slovenskej spoločnosti pre parenterálnu a enterálnu výživu. Porozprávame sa s ním o liečbe pacientov trpiacich črevnou nedostatočnosťou, alebo črevným zlyhaním.

Rozhovorom vás bude sprevádzať Katarína Kapustová.

Tento podcast vznikol v spolupráci Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

28. február - Svetový deň zriedkavých ochorení

Vedeli ste, že existuje takmer 7-tisíc typov zriedkavých ochorení? Ľudia s týmito chorobami žijú medzi nami. Často bez toho, aby to ich širšie okolie vedelo. Len na Slovensku trpí niektorou z takýchto chorôb 275 000 ľudí.

Našim hosťom je MUDr. Peter Ďurdík, PhD., zástupca prednostu Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Porozprávame sa s ním o zriedkavých spánkových poruchách, poruchách bdenia a o špecifickom pľúcnom ochorení ciliárna diskinéza.

Rozhovorom vás bude sprevádzať Katarína Kapustová.

Tento podcast vznikol v spolupráci Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

SCORcAst: HPV - nie je to o promiskuite

Vypočujte si novú epizódu SCORcAstu, v ktorom sa môžete dozvedieť viac o rakovine krčka maternice a jej prevencii. Rakovina, ktorej vznik vyvolá vírus? Vakcinácia ako prevencia rakoviny? Odpovede na tieto otázky a mnoho ďalších informácii o HPV nám priblížil doc. MUDr. Erik Kúdela, PhD. z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK v Univerzitnej nemocnici Martin.

Projekt SCORcAst prebieha pod záštitou Martinského Klubu medikov, Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a s podporou Občianskeho združenia Liga proti rakovine.

Hýbte sa viac a jedzte menej! Stačí to, aby ste schudli?

Podľa dostupných štatistík obezitou v súčasnosti trpí zhruba 1/8 svetovej populácie. Je to približne jedna miliarda ľudí, pričom ďalšie tri miliardy trpia nadváhou. Patríte do tejto skupiny aj vy a chcete sa zbaviť prebytočných kíl? Vypočujte si náš podcast a inšpirujte sa.

Našim hosťom je MUDr. Tomáš Bolek, PhD., z I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin a Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Rozhovorom vás bude sprevádzať Katarína Kapustová.

Tento podcast vznikol v spolupráci Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine a Univerzitnej nemocnice Martin.

SCORcAst: Rozprávajme sa o HIV a AIDS a nestigmatizujme!

Svetový deň boja proti AIDS si každoročne pripomíname 1. decembra a pri tejto príležitosti sme sa rozhodli zamerať na infekciu HIV, prevenciu i samotnú liečbu. Našim hosťom bol MUDr. Michal Skurák, ktorý sa s nami podelil nielen o svoje skúsenosti z infekčnej kliniky, ale nám aj vysvetlil, ako funguje preexpozičná a postexpozičná profylaxia.

Čo je to HIV stigma a ako jej predísť? Aj nad týmito otázkami sme sa zamýšľali v najnovšej časti nášho podcastu, v ktorom sa okrem iného dozviete aj mnoho prínosných informácii o HIV a AIDS.

Rozhovorom vás bude prevádzať Vanesa Terenová.

Podcast so sestrou E1: Vladimír Mojžiš a Lukáš Blahút

Nina a Adriana sú budúce sestry, ktoré vám v sérii PODCAST SO SESTROU predstavia zaujímavé osobnosti zo sveta zdravotníctva. Ich prvými hosťami, ktorých privítali v priestoroch Veľkého klubu na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, boli transplantačný  koordinátor Vladimír Mojžiš a staničný Lukáš Blahút, ktorý pracoval v Saudskej Arábii.

Bez cukru!

Je cukor droga a racionálna výživa strašiak? Existuje v školskom vzdelávacom programe priestor pre prevenciu? Aké možnosti prinesie pacientom nová nemocnica v Martine?

Pri príležitosti Svetového dňa diabetu, ktorý si každoročne pripomíname 14. novembra, vám prinášame rozhovor s doktorkou PhDr. Andreou Bukovskou MHA, MPH - predsedníčkou organizácie diabetikov DIAMART a zároveň špecialistkou a farmaceutickou laborantkou z Nemocničnej lekárne Univerzitnej nemocnice Martin.

Rozhovorom vás bude prevádzať Janka Malek - členka projektového teamu Univerzitnej nemocnice Martin

Tento podcast vám prináša Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou sv. Martina.

SCORcAst: S mužským URO-zdravím nejsou žerty

V tejto časti s MUDr. Jánom Švihrom ml., PhD. (@urolog_svihra) o urologickom zdraví u mužov. Vedeli ste, aký je rozdiel medzi rakovinou prostaty a nezhubným zväčšením prostaty a aké problémy ich sprevádzajú? Prečo eunuchovia netrpeli rakovinou prostaty? Prečo môže vyjsť pozitívny tehotenský test mužom s rakovinou semenníka? Toto, ale aj oveľa viac sme rozoberali v našom podcaste. 

Podcast bol nahrávaný v novembri 2021.

Tento projekt prebieha pod záštitou Martinského Klubu medikov, s podporou Simulačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a s podporou Občianskeho združenia Liga proti rakovine.

Moderátori: Michaela Fábryová, Richard Ančic

Produkcia a autorstvo hudby použitej v podcaste: Erik Kmotorka

SCORcAst: Ružový každý mesiac, nielen október?

Osvetová kampaň Ružový október prebieha celosvetovo a jej cieľom je zvýšenie povedomia o rakovine prsníka a o dôležitosti jej prevencie. Aká je úloha stresu v etiopatogenéze tohto ochorenia? Ako pristupovať k samovyšetreniu? Aká je úloha dedičného faktora? Odpovede nielen na tieto otázky budeme hľadať v prvej časti nášho SCORcAst-u s hosťom MUDr. Máriom Mikulíkom.

Tento projekt prebieha pod záštitou Martinského Klubu Medikov, s podporou Simulačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a s podporou Občianskeho združenia Liga proti rakovine.

PICHNI SI! - Poslúchni svojho lekára, lebo skončíš s morom!

Čo museli spraviť otcovia dcér v starovekej Perzii, ak ich chceli predať do háremu? Aké sú nežiadúce účinky vakcín, aké sú najčastejšie opakujúce sa hoaxy o očkovaní a prečo treba počúvať rady lekárov? To všetko vám prezradíme v prvej časti našej minisérie s názvom PICHNI SI! s moderátorskou dvojicou Nicole a Tomášom. Ich prvým hosťom bola profesorka MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH.

Jessenius časť 1.: Prečo nepodceňovať prevenciu a liečbu močových kameňov

V prvej časti sa venujeme problematike močových kameňov. Prečo by ste si mali zamilovať pomarančový džús, prečo sú urológovia niekedy ako inštalatéri a kedy sa z ľudského tela stáva "perlorodka" sa dozviete pri počúvaní rozhovoru s endourológom v Univerzitnej nemocnici v Martine, spolupracovníkom Jesseniovej lekárskej fakulty a spoluautorom projektu www.bezkamenov.sk - MUDr. Jánom Švihrom mladším.