Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Podcasty Jessenius

  

SCORcAst: Rozprávajme sa o HIV a AIDS a nestigmatizujme!

Svetový deň boja proti AIDS si každoročne pripomíname 1. decembra a pri tejto príležitosti sme sa rozhodli zamerať na infekciu HIV, prevenciu i samotnú liečbu. Našim hosťom bol MUDr. Michal Skurák, ktorý sa s nami podelil nielen o svoje skúsenosti z infekčnej kliniky, ale nám aj vysvetlil, ako funguje preexpozičná a postexpozičná profylaxia.

Čo je to HIV stigma a ako jej predísť? Aj nad týmito otázkami sme sa zamýšľali v najnovšej časti nášho podcastu, v ktorom sa okrem iného dozviete aj mnoho prínosných informácii o HIV a AIDS.

Rozhovorom vás bude prevádzať Vanesa Terenová.

Podcast so sestrou E1: Vladimír Mojžiš a Lukáš Blahút

Nina a Adriana sú budúce sestry, ktoré vám v sérii PODCAST SO SESTROU predstavia zaujímavé osobnosti zo sveta zdravotníctva. Ich prvými hosťami, ktorých privítali v priestoroch Veľkého klubu na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine, boli transplantačný  koordinátor Vladimír Mojžiš a staničný Lukáš Blahút, ktorý pracoval v Saudskej Arábii.

Bez cukru!

Je cukor droga a racionálna výživa strašiak? Existuje v školskom vzdelávacom programe priestor pre prevenciu? Aké možnosti prinesie pacientom nová nemocnica v Martine?

Pri príležitosti Svetového dňa diabetu, ktorý si každoročne pripomíname 14. novembra, vám prinášame rozhovor s doktorkou PhDr. Andreou Bukovskou MHA, MPH - predsedníčkou organizácie diabetikov DIAMART a zároveň špecialistkou a farmaceutickou laborantkou z Nemocničnej lekárne Univerzitnej nemocnice Martin.

Rozhovorom vás bude prevádzať Janka Malek - členka projektového teamu Univerzitnej nemocnice Martin

Tento podcast vám prináša Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou sv. Martina.

SCORcAst: S mužským URO-zdravím nejsou žerty

V tejto časti s MUDr. Jánom Švihrom ml., PhD. (@urolog_svihra) o urologickom zdraví u mužov. Vedeli ste, aký je rozdiel medzi rakovinou prostaty a nezhubným zväčšením prostaty a aké problémy ich sprevádzajú? Prečo eunuchovia netrpeli rakovinou prostaty? Prečo môže vyjsť pozitívny tehotenský test mužom s rakovinou semenníka? Toto, ale aj oveľa viac sme rozoberali v našom podcaste. 

Podcast bol nahrávaný v novembri 2021.

Tento projekt prebieha pod záštitou Martinského Klubu medikov, s podporou Simulačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a s podporou Občianskeho združenia Liga proti rakovine.

Moderátori: Michaela Fábryová, Richard Ančic

Produkcia a autorstvo hudby použitej v podcaste: Erik Kmotorka

SCORcAst: Ružový každý mesiac, nielen október?

Osvetová kampaň Ružový október prebieha celosvetovo a jej cieľom je zvýšenie povedomia o rakovine prsníka a o dôležitosti jej prevencie. Aká je úloha stresu v etiopatogenéze tohto ochorenia? Ako pristupovať k samovyšetreniu? Aká je úloha dedičného faktora? Odpovede nielen na tieto otázky budeme hľadať v prvej časti nášho SCORcAst-u s hosťom MUDr. Máriom Mikulíkom.

Tento projekt prebieha pod záštitou Martinského Klubu Medikov, s podporou Simulačného centra Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine a s podporou Občianskeho združenia Liga proti rakovine.

PICHNI SI! - Poslúchni svojho lekára, lebo skončíš s morom!

Čo museli spraviť otcovia dcér v starovekej Perzii, ak ich chceli predať do háremu? Aké sú nežiadúce účinky vakcín, aké sú najčastejšie opakujúce sa hoaxy o očkovaní a prečo treba počúvať rady lekárov? To všetko vám prezradíme v prvej časti našej minisérie s názvom PICHNI SI! s moderátorskou dvojicou Nicole a Tomášom. Ich prvým hosťom bola profesorka MUDr. Henrieta Hudečková, PhD., MPH.

Jessenius časť 1.: Prečo nepodceňovať prevenciu a liečbu močových kameňov

V prvej časti sa venujeme problematike močových kameňov. Prečo by ste si mali zamilovať pomarančový džús, prečo sú urológovia niekedy ako inštalatéri a kedy sa z ľudského tela stáva "perlorodka" sa dozviete pri počúvaní rozhovoru s endourológom v Univerzitnej nemocnici v Martine, spolupracovníkom Jesseniovej lekárskej fakulty a spoluautorom projektu www.bezkamenov.sk - MUDr. Jánom Švihrom mladším.