Aktuality v rezidentskom štúdiu

Kontrolný deň priebehu špecializačného štúdia v odbore pediatria                            (rezidentské štúdium)

Kedy:                            8. júla 2020, od 9.00 hod.

Miesto konania:        zasadačka Vedeckej rady, Dekanát JLF UK, Malá Hora 4A, 036 01 Martin

UPOZORNENIE

Dovoľujeme si oznámiť odbornej verejnosti, že dňa 18. júna 2020 vošiel do platnosti Zákon č. 158/2020 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v oblasti zdravotníctva v súvislosti s mimoriadnymi opatreniami súvisiacimi so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID - 19 a ktorý upravuje priebeh ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19.

Kontrolný deň priebehu špecializačného štúdia v odbore všeobecné lekárstvo              (rezidentské štúdium)

Kedy:                            8. júla 2020, od 11.00 hod.

<output>

Miesto konania:    malá zasadačka JLF UK, Malá Hora 4A, 036 01 Martin

Účasť na pohovore je prvým krokom k rezidentskému štúdiu, ktorým sa po jeho úspešnom absolvovaní zaregistrujete ako záujemca o zaradenie do štúdia

Uzávierka prijímania prihlášok je 13. januára 2020 (prijímané budú len kompletne vyplnené prihlášky).

Prihláška na pohovor

Bližšie informácie o rezidentskom programe TU alebo miroslava.michalkova@uniba.sk, t. č. 043/26 33 201 (Mgr. Miroslava Michalková, programový manažér RŠ)

</output>

Informačný pohovor pre zaradenie do rezidentského štúdia

Dňa 30. júna 2020 (utorok) od 10:00 hod sa uskutoční v zasadačke VR, Dekanát JLF UK, Malá Hora 4A, 036 01 Martin Informačný pohovor pre všetkých záujemcov o zaradenie do rezidentského štúdia dňom 1. októbra 2020. Prihlášky na pohovor doručiť do 29. 06. 2020.

Prihláška na pohovor

Bližšie informácie o rezidentskom štúdiu

Kontakt:

Mgr. Miroslava Michalková - programový manažér RŠ

miroslava.michalkova@uniba.sk, t. č. 043/26 33 201

REZIDENTSKÉ ŠTÚDIUM - možnosti, podmienky a výhody

Krátky rozhovor s absolventkou rezidentského štúdia

MUDr. Marcela Konczová, všeobecná lekárka s vlastnou ambulantnou praxou v obci Pôtor, je úspešnou absolventkou rezidentského štúdia na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine z marca 2019. Dňa 28. novembra prijala účasť na našej informačnej aktivite Vzdelávam sa na Slovensku – prečo tu zostať aj pracovať ... a pri tejto príležitosti sme jej položili pár otázok.

1. Pani doktorka, prečo ste si vybrali práve špecializáciu v odbore všeobecné lekárstvo ako svoje profesijné smerovanie?

Všeobecné lekárstvo ma oslovilo už počas štúdia na Univerzite v Bratislave, kde som bola v pilotnom ročníku s voliteľným predmetom Všeobecné lekárstvo, ktoré bolo pod záštitou MUDr. Petra Liptáka. Aj vďaka jeho zanietenosti pre tento odbor som si všeobecné lekárstvo obľúbila. Dovolím  si povedať, že je to najkomplexnejší medicínsky odbor. Kompetencie všeobecných lekárov sa neustále rozširujú a umožňujú aj nám vidieckym lekárom robiť naozaj kvalitnú medicínu. Práca na ambulancii je relatívne pokojná, práve preto si dopĺňam hladinu adrenalínu aj ako lekárka záchrannej zdravotnej služby.

2. Čím Vás oslovil rezidentský program ? Odporučili by ste na základe svojej skúsenosti rezidentské štúdium aj svojim kolegom?

Rezidentský program a rezidentská forma štúdia ma oslovili hlavne tým, že zaručovali plynulý chod špecializačného štúdia, bez akéhokoľvek zdržiavania sa. To sa mi aj plne potvrdilo. Nebolo potrebné riešiť, či ma vedenie materského pracoviska uvoľní na ďalšiu cirkuláciu, alebo či ma vedenie druhého pracoviska príjme na cirkuláciu. Jednotlivé stáže na seba plynulo nadväzovali a počas celého štúdia bol zaručený zákonný plat sekundárneho lekára, či už sme boli na materskom pracovisku, alebo mimo neho.

V čase keď som sa zapojila do rezidentského programu, ten bol ešte takpovediac „v plienkach“. Fungoval asi 1,5 roka, čo znamená, že neexistoval ešte žiadny absolvent - rezident. Bola to novinka, ktorá sa svojimi podmienkami a pravidlami utriasala za chodu, ale vďaka skvelému a vždy nápomocnému vedeniu Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine bol celý priebeh štúdia bezproblémový. Spolupráca a komunikácia s administratívnymi koordinátormi a odborným garantom programu pánom docentom Vladárom bola na vysokej úrovni, ako aj všetky kontrolné dni štúdia a  školiace kurzy. Aj kvôli tejto skúsenosti by som vrelo odporúčala zapojiť sa do rezidentského programu Jesseniovej lekárskej fakulty aj mojim kolegom.

3. Aká bola Vaša cesta k získaniu vlastnej ambulantnej praxe?

Jedným slovom – strastiplná. Po atestácii to už prestalo byť o medicíne. Musela som byť tak trochu právnik, trochu ekonóm. Na začiatku som si hovorila, že by som do toho druhýkrát už nešla, ale takto retrospektívne to určite stálo zato. Neľutujem a som hrdá na to, že mám vlastnú ambulanciu.    Mala som šťastie, keďže už počas špecializačného štúdia som spolupracovala s MUDr. Baltazárom, ktorý bol v dôchodkovom veku a rozhodol sa ukončiť svoju prax. U neho som absolvovala aj povinnú 6-mesačnú prax, to znamená, že som sa postupne zoznamovala aj s mojimi budúcimi kapitovanými pacientmi. Následne po špecializačnej skúške som danú ambulanciu od pána doktora odkúpila, zrekonštruovala a fungujem v nej už vyše pol roka. Dokonca od budúceho roka plánujem prebrať ďalšiu ambulanciu všeobecného lekára.

Ďakujeme Vám, pani doktorka, za rozhovor, želáme všetko dobré  a tešíme sa na ďalšie stretnutie, možno aj vo Vašej novej ambulancii.

<output>

</output>

UPOZORNENIE

Nový Študijný poriadok ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov na JLF UK v Martine platný pre všetky študijné programy ďalšieho vzdelávania