Veda a výskum
Ústav sa svojím odborným zameraním profiluje najmä v oblasti biológie, čo sa odráža aj v jeho pedagogických a vedecko-výskumných aktivitách. V súlade s týmto smerovaním sa dlhodobo venuje identifikácii molekulárno-genetických zmien pri rôznych patologických procesoch. Od roku 2000 sa vedecko-výskumná činnosť ústavu systematicky orientuje najmä na oblasti cytológie, cytogenetiky a imunohistochémie.
V minulosti sa Ústav lekárskej biológie venoval viacerým významným výskumným témam, medzi ktoré patrili najmä:
· Chemoprevencia experimentálnej mamárnej karcinogenézy u samíc potkanov pomocou pleiotropne pôsobiacich látok, ako sú statíny, retinoidy, nesteroidné antiflogistiká, melatonín a fytofarmaká. Súčasťou výskumu bolo aj testovanie ich antineoplastických účinkov in vitro.
· Hodnotenie chromozómových poškodení spôsobených genotoxickými látkami prítomnými v životnom a pracovnom prostredí a analýza vzťahov medzi výskytom týchto poškodení a polymorfizmami génov zodpovedných za metabolizmus xenobiotík a opravu DNA.
· Skúmanie vzťahov medzi chromozómovými poškodeniami a výskytom kolorektálneho a pľúcneho karcinómu v spolupráci s Ústavom experimentálnej medicíny.
· Analýza polymorfizmov a mutácií tumorsupresorových génov p53, BRCA1 a BRCA2 a ich súvislosti s nádorovými ochoreniami.
V súčasnosti sa vedecké zameranie ústavu rozšírilo na molekulárne analýzy metabolických, epigenetických a genetických zmien pri kardiovaskulárnych ochoreniach, ako aj pri rôznych typoch malígnych nádorov. Okrem toho je ústav aktívne zapojený do výskumu aktuálnych vedeckých tém, ako je detekcia patogénov v odpadových vodách. Významnú úlohu zohráva aj medzinárodná spolupráca – ústav sa aktívne podieľa na vedeckých projektoch v spolupráci so zahraničnou inštitúciou Institut de Recherche en Infectiologie de Montpellier, so zameraním na pokročilú molekulárnu biológiu a virológiu.
Aktuálne vedecké témy je možné zhrnúť nasledovne:
· Vývoj molekulárnych nástrojov na vizualizáciu vstupu vírusu SARS-CoV-2 do permisívnych buniek s cieľom lepšie porozumieť mechanizmom infekcie na subcelulárnej úrovni. Tieto nástroje sú navrhnuté tak, aby umožnili sledovanie vírusových častíc pomocou vysokorozlišovacej 3D mikroskopie v reálnom čase a priamo v živých bunkách. Projekt prebieha v úzkej spolupráci s Ústavom patologickej fyziológie JLF UK a francúzskym výskumným centrom CNRS Montpellier.
· Analýza epigenetických zmien v rôznych typoch nádorových ochorení so zameraním na identifikáciu špecifických modifikácií, ktoré by mohli slúžiť ako biomarkery pre včasnú diagnostiku, odhad prognózy alebo personalizovanú liečbu pacientov. Výskum sa opiera o moderné sekvenčné a detekčné technológie. Projekt prebieha v úzkej spolupráci s Ústavom patologickej fyziológie JLF UK.
· Skúmanie protinádorového potenciálu empagliflozínu, inhibítora SGLT2, na paneli kolorektálnych karcinómových bunkových línií. Projekt sa zameriava na hodnotenie jeho antiproliferatívnych účinkov, mechanizmov bunkovej smrti a možných zmien v bunkovej metabolike. Projekt prebieha v úzkej spolupráci s Ústavom patologickej fyziológie JLF UK.
· Detekcia patogénov v odpadových vodách pomocou molekulovo-biologických metód, ako sú RT-qPCR a ddPCR, v rámci prístupu "wastewater-based epidemiology". Tento prístup predstavuje rýchly a účinný nástroj na monitorovanie výskytu vírusov a baktérií zodpovedných za lokálne aj globálne epidémie, vrátane SARS-CoV-2, enterických vírusov a antibiotikorezistentných kmeňov. Projekt prebieha v úzkej spolupráci s Ústavom patologickej fyziológie JLF UK a Ústavom mikrobiológie a imunológie JLF UK.
· Štúdium vplyvu empagliflozínu na funkciu a stav kardiomyocytov a endotelových buniek v súvislosti s rozvojom kardiovaskulárnych ochorení. Cieľom je preskúmať, či a ako tento liek ovplyvňuje zápalové procesy, oxidačný stres, endoteliálnu dysfunkciu a ďalšie faktory prispievajúce k srdcovému zlyhávaniu, ateroskleróze a vaskulárnemu poškodeniu. Projekt prebieha v úzkej spolupráci s Ústavom patologickej fyziológie JLF UK.
· Výskum úlohy empagliflozínu v regulácii epigenetických a epitranskriptomických procesov spojených s nádorovým rastom, so zameraním na jeho vplyv na expresiu génov, modifikácie histónov a RNA metyláciu v bunkách kolorektálneho karcinómu. Projekt prebieha v úzkej spolupráci s Ústavom patologickej fyziológie JLF UK.