Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Nórski študenti v Martine oslávili deň ústavy

17. mája si v Nórsku pripomínajú deň nezávislosti. Práve v tento deň v roku 1814 bola podpísaná Ústava nezávislého Nórska. Významný sviatok oslávili aj nórski študenti z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine.


19. 05. 2023 10.18 hod.
Od: JLF UK

Deň ústavy je v Nórskom kráľovstve veľmi obľúbeným štátnym sviatkom. Každoročne ním žijú takmer všetci jeho obyvatelia, ktorí si takto pripomínajú, že ich krajina je slobodná a nezávislá. V mestách sa konajú veľké sprievody, ľudia sa oblečú do tradičného národného kroja (Bunad) a mávajú vlajočkami. Súčasťou osláv sú rôzne pikniky, ktoré začínajú už skoro ráno sviatočnými raňajkami a hostiny trvajú takmer celý deň.

Na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine študuje aktuálne približne 270 Nórov, ktorí si tradičné oslavy nórskeho dňa ústavy nenechajú ujsť ani na Slovensku. Študentská organizácia Association of Norwegian Students Abroad (ANSA) pre nich preto zorganizovala oslavu dňa nórskej nezávislosti aj tento rok. Pozvanie na podujatie prijala aj dekanka fakulty prof. MUDr. Andrea Čalkovská, DrSc.