Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Veľký úspech ROB klubu Medik Martin na Majstrovstvách sveta v rádio-orientačnom behu

Od 27. augusta do 2. septembra 2023 sa v českom Liberci konali Majstrovstvá sveta v rádio-orientačnom behu (ROB) juniorov a dospelých. Polovicu slovenskej reprezentácie tvorili členovia ROB klubu Medik Martin.


25. 09. 2023 09.16 hod.
Od: JLF UK

Konkrétne v juniorských kategóriách Katka Cuninková a Maxim Lechan.  V elitnej ženskej kategórii súťažila Barbora Šimečková, v mužskej Michal Nosáľ a vo veteránskych kategóriách Anna a Jozef Šimečkovci. Pre niektorých to  bolo náročné, pretože prechod na štúdium na vysokej škole (Michal Nosáľ) a zároveň postup do mužskej elitnej kategórie bol veľmi zaťažujúci.

Príprava pretekárov bola založená na zvyšovaní fyzickej kondície, ale hlavne na absolvovaní  kvalitných pretekov v Čechách, ktoré paria ku špičke v tomto športe. Tradičné absolvovanie  kvalitného sústredenia v réžii Bílovického klubu tesne pred MS pomohli k doladeniu prípravy.

Už v mieste konania samotných majstrovstiev sveta členovia klubu ROB Medik Martin, ktorí boli súčasťou štátnej reprezentácie, absolvovali niekoľko tréningových pretekov. To im pomohlo spoznať terén, ktorý bol veľmi podobný tomu, kde sa uskutočnili už samotné majstrovské preteky. Môžeme byť hrdí na to, že sa členom klubu podarilo získať cenné kovy v silnej konkurencii hlavne ukrajinských a českých pretekárov, pri zastúpení  vyše 350 pretekárov z 22 krajín.

Najväčšiu radosť  priniesla  disciplína šprint, pri ktorej bolo potrebné nájsť v teréne až 12 vysielačov, z ktorých 10 vysiela signál len 12 sekúnd. V tejto disciplíne bola Barbora Šimečková  najrýchlejšia a stala sa majsterkou sveta. Raritou bolo, že v rovnaký deň aj jej rodičia Anna a Jozef získali v tej istej disciplíne  vo svojich veteránskych kategóriách W55, resp. M60 taktiež najcennejšie kovy. Toto sa v priebehu majstrovstiev sveta ešte nikdy nestalo.

V elitnej ženskej kategórii Barbora Šimečková, podala veľmi vyrovnané výkony, pretože v prvý deň v klasike 3,5 MHz získala v silnej  konkurencii 6. miesto a v druhej klasike 9. miesto. V disciplíne foxoring, ktorá sa behala posledný deň majstrovstiev, sa umiestnila na krásnom 10.mieste. Vo veteránskych kategóriách sa Jozef Šimeček  stal majstrom sveta aj v disciplíne foxoring  a na druhom mieste sa umiestnil  v klasických pretekoch v pásme 3,5 MHz. Anna Šimečková k zlatu v šprinte pridala aj druhú zlatú  v klasických pretekoch v pásme 3,5 MHz. 

Juniorovi  Maximovi Lechanovi, ktorý vekom patrí medzi dorastencov a ktorý ešte len  zbieral prvé skúsenosti, sa najviac darilo v klasických  pretekoch 3,5 MHz, kde sa umiestnil na krásnom 8. mieste. V súťaži junioriek v klasických pretekoch v pásme 144 MHz  Katarína  Cuninková obsadila 4. miesto a spolu so striebornou  Ninou  Jurčíkovou (ROB klub Turie) získali zlaté medaily v družstvách a stali sa majsterkami sveta. Náročný prechod do mužskej kategórie si odskúšal M. Nosáľ počas svojej prvej reprezentácie v tejto kategórii, keď  v prvej klasike 3,5 MHz obsadil 16. miesto a v disciplíne šprint 17. miesto.

Aby bol výpočet úspechov reprezentácie Slovenska  úplný, vďaka  veteránom kategórie W50  priniesla naša výprava na Slovensko ďalšie medaily. Jozef  Král (klub Hrčavský vlk) získal striebornú medailu a v tímovej súťaži spolu s Petrom  Jurčíkom a Jurajom Turským (obaja klub ROB Turie) získali bronz. Aj ďalšie umiestnenia našich mladých pretekárov boli potešujúce. Juniorka Nina Jurčíková,Martinčanka behajúca za klub ROB Turie, obsadila v šprinte 7. miesto.V klasike 3,5MHz jej len tesne ušla bronzová medaila a skončila na 4. mieste.Jej brat Tomáš Jurčík z rovnakého klubu získal krásne 6. miesto v hlavnej mužskej kategórii v  šprinte.

Pretekári, členovia ROB klub Medik a zároveň aj reprezentanti nášho mesta a našej krajiny, boli aj na týchto Majstrovstvách sveta úspešní. Veríme, že sa im bude dariť aj naďalej a ich usilovná tréningová práca sa aj v budúcnosti pretaví do vzácnych kovov. V roku 2024 ich čakajú Majstrovstvá Európy v maďarskom Pécsi, kde je pripravený krásny, ale náročný krasový terén.

V tomto roku sa však svojej  veľkej súťaže zúčastnili aj mladí členovia klubu, ktorí koncom júna absolvovali Majstrovstvá sveta žiakov maďarskom Városlőd. Našu krajinu a náš klub reprezentovali chlapci v kategórii M14 (mladší žiaci) Martin Nosáľ a v kategórii M16 (dorastencov)  Maxim Lechan  a Radek Bellan.

Všetci traja sa presvedčili, aké náročné je súťažiť s výbornými súpermi z Ukrajiny, Čiech, Bulharska, Maďarska aj ďalekej Číny či Kórei  a ďalších zúčastnených krajín. I keď sa im nepodarilo dostať sa na stupne víťazov, určite ich to motivovalo k tomu, aby zvýšili svoje tréningové úsilie.Na budúci rok už budú v kategórii juniorov, kde je súťaženie ďaleko náročnejšie. Veríme, že sa s touto výzvou vyrovnajú.

Boli by sme radi, ak by do radov „robkárov“ pribudli ďalší mladí pretekári a Slovensko  bolo schopné vytvoriť nové družstvá aj v žiackych kategóriách.  Manželia Šimečkovci, obaja zamestnanci Jeseniovej lekárskej fakulty v Martine Univerzity Komenského v Bratislave aj vďaka zázemiu a podpore ROB klubu Medik Martin fungujúcemu práve pod záštitou martinskej fakulty vyvíjajú veľké úsilie,  aby   tento krásny šport v našom meste ale aj krajine pokračoval.