Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Program pre gymnazistov - Najväčší dar

Univerzitná nemocnica Martin pripravila v spolupráci s Jesseniovou lekárskou fakultou pre študentov gymnázií interaktívne vzdelávacie podujatie pod názvom „Najväčší dar“. Počas májového maturitného týždňa, kedy na stredných školách nie je riadna výučba, sa mohli gymnazisti dozvedieť viac o transplantáciách a transplantačnom programe na Slovensku.


22. 06. 2023 10.43 hod.
Od: JLF UK

Počas prednášok si študenti vypočuli zaujímavé fakty o darovaní krvi a darcovstve orgánov, ktoré si pre nich pripravili doc. MUDr. Juraj Sokol z Kliniky hematológie a transfúziológie a Mgr. Alexander Sendrey,  vedúci Koordinačného centra Kliniky všeobecnej, viscerálnej a transplantačnej chirurgie.

Primárka Transplantačného centra UNM prof. MUDr. Ivana Dedinská gymnazistom priblížila čo to vlastne transplantácia je, aké sú podmienky, obmedzenia a aké výzvy nás v tejto oblasti v budúcnosti čakajú.

S moderátorom podujatia Mariánom Lechanom sa porozprávali s pacientkami, ktoré si prešli transplantáciou obličky. V programe nechýbali ani rôzne interaktívne kvízy či ankety. Podujatia, ktoré

sa konalo v priestoroch Aula Magna, sa zúčastnilo takmer 400 študentov z Gymnázia Jozefa Lettricha a Gymnázia Viliama Paulínyho-Tótha v Martine.