Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Pokračujeme v realizácii projektu UNsvM. Vláda však zmenila úroveň výstavby z plne vybavenej nemocnice na výstavbu hrubej stavby

Manažment UNM a lídri projektu UNsvM obhajovali minulý týždeň na pôde MZ SR realizovateľnosť projektu výstavby novej univerzitnej nemocnice na úrovni „Full fit out“, t.j. plne vybavenej nemocnice. Napriek snahe sa však tento zámer nepodarí uskutočniť výlučne z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti, ako bolo pôvodne stanovené uznesením vlády Eduarda Hegera z roku 2022.


13. 06. 2023 15.26 hod.
Od: JLF UK

Premiér Ľudovít Ódor oznámil po pondelkovom rokovaní vlády SR, že z Plánu obnovy a odolnosti by sa mali postaviť hrubé stavby dvoch nemocníc - Univerzitnej nemocnice v Martine a Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Rozhodnutie vzišlo z minulotýždňových rokovaní na pôde MZ SR, kde svoje projekty obhajovalo 8 veľkých zdravotníckych zariadení.

Zmeny realizácie projektu UNsvM spôsobil podľa rezortu zdravotníctva  neúspešný tender na zhotoviteľa stavby z 12. mája, čo prinieslo omeškanie v harmonograme realizácie. Minister zdravotníctva Michal Palkovič potvrdil, že financovanie projektu bude kombinované a v rámci plánu obnovy je možná iba realizácia do úrovne „Shell&Cor“, čo je hrubá stavba.

Podpredsedníčka vlády pre Plán obnovy a odolnosti a eurofondy Lívia Vašáková na tlačovej konferencii zdôraznila, že sa rozhodovali podľa toho, ktoré projekty vedia ešte zrealizovať z plánu obnovy. Podľa jej slov bolo najdôležitejším kritériom, aby mali projekty v roku 2024 zazmluvneného zhotoviteľa hrubej stavby a do polovice roku 2026 bola hrubá stavba aj reálne hotová.

Univerzitná nemocnica v Martine aktuálne pripravuje nové verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby UNsvM. Práce na projekte budú pokračovať tak, aby hrubá stavba bola zrealizovaná do júna 2026. Úroveň „Full fit out“ by mala byť ukončená do konca roka 2027. Riaditeľ UNM Ivan Kocan verí, že upravené časové míľniky budú pre stavebný sektor tento raz akceptovateľné a nemocnica zhotoviteľa stavby úspešne vysúťaží.