Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

Vyšlo februárové číslo časopisu NAŠA UNIVERZITA!

Od februára máme nielen pokračujúceho rektora, ale na viacerých fakultách začínajú funkčné obdobie noví či staronoví dekani. Predstavujeme tézy dekanky prof. Vančovej, dekanov prof. Šušola, doc. Triznu a doc. Vanderku, ostatných predstavíme v budúcom čísle.


19. 02. 2015 13.54 hod.

Kone, nosorožce, ale aj špik boli pochúťkou pre neandertálcov. Aké ďalšie delikatesy boli v jedálničku obyvateľov na Hornej Nitre pred 40 000 rokmi, sa dočítate na strane 5.

 „Podľa verejnej mienky sú súdni lekári akísi čudáci, ktorí trávia celé dni v pitevni. Ľudia si dobre pamätajú obraz vykreslený americkými filmami, v ktorých súdny lekár pokojne konzumuje krajec chleba nad pitevným stolom. Toto je skreslená a dosť morbídna predstava o našej práci,“ hovorí doc. Ľubomír Straka z Jesseniovej lekárskej fakulty UK v Martine. Čítajte viac od strany 14.

Študent biológie, ktorý fotí, Jakub Cibík hovorí, že láska k prírode je zapísaná v génoch. Nalistujte si strany 22 a 23.

Aj Vy máte pocit, že čoraz viac Slovákov chodí študovať do Českej republiky? Nie je to celkom pravda. Aká je realita, si prečítajte na strane 16.

Ako môže spolupráca firiem a inovácie na trhu viesť k nižším cenám, ako vyzerá typický úspešný či neúspešný kandidát na primátora, ale aj posadnutosť či mentálne choroby v oblasti západnej Sumatry a na Bali – skúmajú doktorandi z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK. Začítajte sa do strán 12 a 13.

Francúzske udalosti okolo týždenníka Charlie Hebdo spred vyše mesiaca vzbudili vzrušené diskusie. Náš odborník na religionistiku doc. Atilla Kovács na strane 18 vysvetľuje rozdiel medzi islamom a islamizmom.

Príjemné čítanie želá redakcia Našej univerzity!

Naša univerzita – február 2015 (PDF dokument)