Na Jesseniovej lekárskej fakulte sa opäť stretli študenti zubného lekárstva z celého Slovenska

Martin 21. februára (JLF UK v Martine) – Dva dni plné prednášok a workshopov, ale aj nadväzovanie spoluprác sú výsledkom tretieho ročníka Kongresu Slovenského spolku študentov zubného lekárstva, ktorý sa organizoval v priestoroch Jesseniovej lekárskej fakulty v Martine od 13. do 15. februára.

21. 02. 2020 10.01 hod.
Od: JLF UK v Martine

„Ide o najambicióznejší projekt spolku s cieľom dať študentom ďalšiu možnosť mimoškolskej edukácie,“ predstavil kongres predseda Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Róbert Bučkuliak. „Je organizovaný študentami pre študentov a mal by spájať budúcich slovenských zubných lekárov i jednotlivé lekárske fakulty. Základnou kostrou programu sú prednášky lekárov, ktoré sú doplnené o workshopy, rôznych vystavovateľov a spoločenské večery.“

Zubní experti na jednom mieste

Na treťom ročníku so svojimi prednáškami vystúpili viacerí známi zubní lekári zo Slovenska i Česka. Nechýbali ani študentské prednášky zamerané na rôzne problematiky z oblasti stomatológie. Po prvý raz dostal na kongrese priestor dokonca aj zubný technik. „Myslím, že je potrebné vypočuť si a pozerať sa na vec aj z pohľadu technikov, keďže zubný lekár a zubný technik by mali byť synchronizovaní v určitých momentoch pre lepšiu a kvalitnejšiu prácu,“ dodáva Bučkuliak.

Okrem prednášok bolo pre študentov pripravených aj 11 workshopov v priestoroch budovy Martinského centra pre biomedicínu. Vyskúšať si tak mohli vláknami vystužené priame kompozitné rekonštrukcie, zavádzanie implantátov, odtlačkové techniky či kurz chirurgického šitia.

Kongres sa aj tohto roku tešil plnej účasti a nadmernému záujmu, ktorý prekvapil aj samotných organizátorov. „Bol vypredaný do dvoch minút od spustenia registrácie. Museli sme tak mnoho študentov sklamať a oznámiť im, že už nemáme viac miest,“ vysvetľuje Bučkuliak. Tohto roku na kongres zavítalo 170 študentov. Po sčítaní prednášajúcich, usporiadateľov a organizátorov sa celkový počet vyšplhal až na 230 ľudí. „Myslím, že kongresu môžeme dať nálepku najväčšia vzdelávacia akcia študentov na Slovensku,“ dodáva predseda Slovenského spolku študentov zubného lekárstva.

Dostupnosť a vybavenie fakulty rozhodlo

Napriek tomu, že spolok pre študentov organizuje rôzne vzdelávacie akcie počas celého roka, kongres je jeho najväčším projektom. Na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine sa organizuje kvôli jej výbornej geografickej polohe. „Je to dobre dostupné miesto zo všetkých častí Slovenska,“ hodnotí Bučkuliak. „Druhý hlavný dôvod je vybavenie priestorov fakulty, ktoré je vysoko nadštandardné oproti iným lekárskym fakultám. Taktiež sa tu kongres organizuje veľmi príjemne pre veľkú ochotu všetkých pracovníkov fakulty, ktorí sú veľmi milí a pomôžu úplne so všetkým.“

Hoci tretí kongres prekonal všetky predošlé ročníky, Slovenský spolok študentov zubného lekárstva už teraz rozmýšľa nad vylepšeniami do budúcna. „Cieľom pre ďalší ročník je zorganizovať ešte lepší študentský kongres a zabezpečiť pre účastníkov dobrú zábavu, prednášky, workshopy a mnoho iných dôležitých detailov,“ uzatvára Róbert Bučkuliak.

Viac fotografií môžete nájsť vo fotogalérii fakultnej stránky TU