64th IADS MYM Northern Cyprus 2018

12.-18.3.2018 sa na Severnom Cypre konal kongres organizovaný cez IADS- International Association of Dental Students, ktorého sa zúčastnila aj Beáta Marčanová, študentka 4. ročníka zubného lekárstva Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

22. 03. 2018 15.14 hod.
Od: Beáta Marčanová

Ako sa hovorí, najlepšia univerzita je cestovanie a preto som ako študentka zubného lekárstva Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine využila príležitosť zúčastniť sa Kongresu  na Severnom Cypre, ktorý sa konal od 12.-18.3.2018, organizovaný cez IADS- International Association of Dental Students. Spolu so mnou využili túto možnosť ešte dvaja študenti, Michal Polivka  z Bratislavy a  Natália Savková z Košíc.

Obaja sa už podobných kongresov zúčastnili, ale pre mňa to bolo niečo nové.

Prvý deň sa konalo Valné zhromaždenie, kde mala každá krajina možnosť odprezentovať svoju činnosť, návrhy a nápady  . Večer nasledoval program, ktorý pre nás pripravili študenti z Cypru. Pohostili nás ich tradičnou kuchyňou na pôde ich fakulty.

Ďalšie dni boli pre nás pripravené zaujímavé prednášky na rôzne stomatologické témy, workshopy, ktoré prednášali zubní lekári z rôznych krajín. Vždy po skončení bol pre nás pripravený bohatý kultúrny program, kde sme sa mohli medzi sebou lepšie zoznámiť.
Okrem vedomostí som si odniesla veľa informácií o štúdiu v iných krajinách. Napríklad som sa dozvedela, že čo sa týka našich praktických možností, máme sa naozaj dobre- v Japonsku sa počas celých šiestich rokov štúdia k pacientom nedostanú a boli prekvapení, že my máme túto možnosť už ako tretiaci.

Predposledný večer predstavila každá krajina svoje typické jedlá od sladkostí cez syry až po alkohol. Určite si viete predstaviť, ako sa každý tváril, keď vyskúšal slovenskú Borovičku alebo Tatranský čaj. Aby to celé malo správny nádych, nechýbali ani tradičné kostýmy.

Celý kongres sa ukončil slávnostným Galavečerom, ktorého som sa už žiaľ nezúčastnila, ale podľa fotografií nepochybujem o tom, že dopadol skvele.

Možnosť zúčastniť sa podobnej akcie odporúčam každému študentovi. Nielen, že rozšíri svoje vedomosti, ale spozná veľa inšpiratívnych ľudí, uvidí kus sveta a upevní si vzťah k svojmu budúcemu povolaniu.

Beáta Marčanová, študentka 4. ročníka zubného lekárstva Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine