Jesseniova lekárska fakulta
v Martine
Univerzita Komenského v Bratislave

5. Martinská Live Surgery

Očná klinika UNM a JLF UK v Martine pokračuje v tradícii živých prenosov svojich operácií. Piaty ročník odborného podujatia, ktoré je určené najmä oftalmológom, priniesol niekoľkohodinovú sériu operačných zákrokov, ktoré sa cez streamovací kanál prenášali z operačnej sály naživo.


05. 06. 2023 08.29 hod.
Od: JLF UK

Na Slovensku je takéto podujatie jedinečné a aj vo svete je vo väčšine prípadov len súčasťou veľkých lekárskych kongresov. Ako nám povedal prednosta kliniky MUDr. Peter Žiak, PhD., vďaka technológiám, ktoré sa v oftalmológii využívajú čoraz častejšie, mohli slovenskí a českí lekári sledovať online operačné výkony tak, ako ich operátor vidí priamo v mikroskope.

„Zobrazovacia technológia, ktorá bola použitá, umožňuje prenos vo vysokom rozlíšení. Kvalita obrazu je preto vysoká a radí sa medzi najkvalitnejšie obrazy z operačného mikroskopu,“ vysvetlil MUDr. Peter Žiak, PhD.

5 operácií katarakty s použitím nových typov vnútroočných šošoviek naživo sledovalo viac ako 150 registrovaných účastníkov prostredníctvom prenosu, ktorý zabezpečili zamestnanci JLF UK.